Budowa domu to ogromna inwestycja: pochłania wiele czasu, nakład pieniężny potrafi być naprawdę niewyobrażalny, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, a jeżeli będziemy mieli wybitnego pecha narastający stres może zafundować nam terapię u specjalisty. Niewdzięczna opcja. Nie warto jednak z góry się zadręczać i porzucać plany. Rozwiązanie zawsze się znajdzie. Zwłaszcza finansowe.

Jak dokonywać zakupów?

Specjalnie dla naszych czytelników postanowiliśmy zbadać rynek i porównać ceny materiałów budowlanych. Zacznijmy od kroków, jakie musimy podjąć planując tak poważne zakupy. W zaciszu mieszkania warto przeanalizować oferty firm budowlanych. Należy poświęcić na tę czynność sporo czasu: im wnikliwsza będzie nasza wiedza na dany temat, tym pewniej poczujemy się brylując pośród sklepowych półek. Zdarzyć się może, że różnice w cenach będą na poziomie groszowym, jednak niektóre cenniki z kategorii tj. tynki, cegły klinkierowe czy zapraw murarskich mogą być oddalone od siebie nawet o kilkanaście procent. Jeżeli brak nam doświadczenia i pewności siebie w kwestii zakupów, możemy rozważyć opcję zamówienia produktów przez internet.

Plusem jest przede wszystkim to, że możemy na spokojnie przemyśleć nasze ewentualne wybory. Często firmy budowlane proponujące zakup internetowy oferują dowóz na wskazane miejsce, jednak należy z uwagą przyglądać się tej opcji. Zdarza się, że jeśli działka, na której stawiany będzie dom znajduje się blisko hurtowni koszt dostawy jest praktycznie niezauważalny, ale gdy trasa jest dłuższa opłata za transport może być wyższa niż potrzebnych materiałów. W takim przypadku lepiej pozostać przy lokalnej firmie. Pamiętajmy, że nie wszystko co przypisane jest znanej marce jest niezastąpione, zdarzają się godne uwagi zamienniki. Z drugiej strony nie wolno nam ulegać poczuciu, że im taniej, tym lepiej. Wybierajmy z głową: sprawdzajmy parametry, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaczerpnijmy informacji na dany temat u innych klientów.

Budowlany rekonesans

Tak jak wspominaliśmy: najdroższe materiały nie muszą być tymi idealnymi, ale może się również okazać, że te najtańsze materiały budowlane zasługują jedynie na zignorowanie. Znaleźć można wśród budowlanych ofert prawdziwe „perełki”, które staną się dumą naszego domu. Według naszej pierwszej zasady: porównajmy ceny. Według danych z 2018 roku, ceny poszczególnych materiałów mogą różnić się nie tylko ze względu na producenta, ale i na region ich pochodzenia. Udało nam się zauważyć, że cena np. prętów zbrojeniowych 12 mm to koszt 2440 zł za tonę w województwie dolnośląskim, ale już w województwie łódzkim wzrasta aż do 2600 zł za tonę.

Podobną sytuację można zaobserwować w przypadku betonu czy cementu: największe różnice w tych przypadkach mają województwa łódzkie, opolskie i pomorskie kontra lubelskie i podlaskie. Najtańsze pustaki keramzytowe, w cenie ok. 6,15 zł/szt. zakupimy w województwie lubelskim i podlaskim, wybierając inny region, np. małopolskę, cena wzrośnie do 6,60zł/szt. Pustaki ceramiczne są sporo tańsze: zależnie od modelu i części kraju, ich cena waha się pomiędzy 2,50- 5,20 zł/szt. W przypadku dachów, sytuacja jest nieco bardziej zawiła: do ceny materiałów budowlanych wymaganych do budowy dachu, należy doliczyć produkty, które go uszczelnią.

Jako okładziny dachowe mamy do wyboru m.in. dachówki ceramiczne i cementowe, których cena jest do siebie niezwykle zbliżona, waha się ona pomiędzy 3,10 zł/szt. w województwie dolnośląskim oraz 3,30 zł/szt. w zachodniopomorskim. W przypadku blacho-dachówki koszty mieszczą się w granicach 37 zł/m kw- 39 zł/m kw. Wspomniane zabezpieczenie to przede wszystkim membrana dachowa (3,65 zł m/ kw-3,95 zł/ m kw), folia paroizolacyjna (3,00 zł/m kw- 3,30 zł/m kw) oraz folia paroprzepuszczalna (2,40 zł/m kw- 2,90 zł/m kw). Tanie materiały budowlane w postaci drewnianych drzwi wejściowych uda nam się kupić już od 2450 zł/szt, w przypadku drzwi antywłamaniowych, kwota minimalna wzrasta o około 5000 zł. Dwuskrzydłowe okna PCV zakupimy za min. 570 zł/szt, jeśli zdecydujemy się na okna drewniane, koszty wzrosną o około 500-600 zł/szt.

Podsumowanie

Nasze zestawienie przedstawia materiały budowlane tanio dostępne w wybranych województwach. Skupiliśmy się jedynie na tych produktach, które są podstawą do tego by wznieść budynek do stanu surowego zamkniętego. Wszelkie wykończenia, to zupełnie inny poziom inwestycji. Również wykończenie domu jest rzeczą indywidualną, na którą nie mamy wpływu, ciężko nam jest więc przewidzieć, jakie dokładnie koszty będą się wiązały z zakupami materiałów.

Zostaw odpowiedź