Mój dom, moja twierdza. To znane powiedzenie, które dużo mówi o potrzebie zachowania prywatności. Jeśli też nie lubisz wścibskich sąsiadów i ciekawskich nieznajomych, ten wpis jest dla Ciebie. Przedstawiamy w nim 3 rodzaje ogrodzeń, które osłonią Twój dom przed niechcianymi spojrzeniami i jednocześnie dodadzą mu uroku.

Ogrodzenia dla miłośników drewna

płotek ze sztachetDrewno to popularny i dobrze znany materiał ogrodzeniowy. Jest łatwo dostępne, nieskomplikowane w obróbce oraz może posłużyć do budowy wysokiego płotu, który skutecznie zasłoni Twoją posesję. Drewniane ogrodzenia mogą mieć formę parkanu ze sztachet, bali, desek lub spreparowanych gałęzi. Ich wysokość i zagęszczenie poszczególnych elementów pozwalają osiągnąć dowolny stopień ochrony przed wścibskimi spojrzeniami.

impregnacja drewnaNaturalne drewno ogrodzeniowe wymaga odpowiedniego przygotowania, aby płot mógł spełniać swoją funkcję przez długie lata. Istotne jest, aby surowiec był odporny na zmienne warunki atmosferyczne, np. mrozy, upały, deszcze i susze. Wahania temperatury i poziomu wilgotności powietrza działają degradująco na niezabezpieczone drewno. Każdy element takiego ogrodzenia powinien być zatem odpowiednio zaimpregnowany, zabejcowany oraz pokryty lakierem lub farbą odporną na kaprysy pogody. Zabiegi naprawcze zaleca się wykonywać na bieżąco, a konserwację powtarzać co 2-3 lata. Ważne jest, by stosowane preparaty zapewniały ochronę przed szkodnikami i grzybami, dla których drewno stanowi atrakcyjną pożywkę.

Ciekawostka. Ogrodzenia czy bramy wjazdowe ze spreparowanych i zaimpregnowanych konarów wyglądają niezwykle fantazyjnie, ponieważ przypominają naturalną plątaninę gałęzi. Dzięki swojemu zagęszczeniu skutecznie chronią dom i jego mieszkańców przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy nieznajomych.

Ogrodzenia kamienne dla fanów surowego designu

kamienny murMury z kamienia budzą respekt swoją masywnością i solidną konstrukcją. Dzięki nim trudno je sforsować, co zniechęca intruzów i podglądaczy. Do ich budowy używa się różnych rodzajów naturalnego surowca, takich jak bazalt, granit czy kamienie zbierane na polach uprawnych.

Kamienne ogrodzenia są bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne niż płoty z drewna. Warto jednak wiedzieć, że mimo swojej trwałości i wytrzymałości, one także wymagają odpowiedniego przygotowania. Kamienie ogrodzeniowe poddawane są obróbce, która zmniejsza ich wrażliwość na działanie deszczu i mrozu.

Gotowe mury z kamienia nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy na bieżąco usuwać z ich powierzchni mech i porosty. Dobrym pomysłem jest zamontowanie nad ogrodzeniem małego daszku, który osłoni go przed gwałtownym deszczem.

Ciekawostka. Otoczaki i kamienie z pól uprawnych są doskonałym surowcem do budowy ogrodzenia. Naturalny wygląd i wysoka dostępność sprawiają, że warto rozważyć zbudowanie z nich efektownego oraz solidnego muru wokół domu.

Ogrodzenia dla wielbicieli metalu

Metal to wdzięczny materiał ogrodzeniowy. Jego duża popularność wiąże się z faktem, że pozwala on na uzyskanie bardzo wielu rodzajów ogrodzeń w zróżnicowanych cenach.

Najtańsze na rynku są siatki, które rozpościera się między wmurowanymi w ziemię słupkami. Sama siatka nie chroni jednak prywatności domowników w wystarczającym stopniu. Aby to zmienić, często dodatkowo stosuje się, mocowane do ogrodzenia, maty maskujące lub nasadzenia z gęstych, całorocznych roślin.

metalowe ogrodzenieDużą popularnością cieszą także gotowe systemy ogrodzeniowe, których elementy odlewa się z form. Ich przystępna cena to zasługa powtarzalności produkcji oraz dostępności żeliwa. Na rynku dostępne są różne rodzaje ogrodzeń systemowych, ale z reguły nie są one bogato czy fantazyjnie zdobione. Pożądany efekt dekoracyjny zapewniają tylko ogrodzenia tworzone na zamówienie przez kowali artystycznych. Z uwagi na duży udział ręcznej pracy w ich wykonaniu, ten rodzaj ogrodzeń jest też zazwyczaj najdroższy. Systemowe i kute ogrodzenia występują w rozmaitych formach, które w różnym stopniu mogą chronić prywatność. Aby ją zachować, warto wybierać modele o gęstych wzorach albo dodatkowo nasadzić przy ogrodzeniu bujne rośliny.

Podsumowanie

Zabezpieczenie domu przed wścibskimi spojrzeniami nie jest trudne. Pierwszą linią ochrony przed ciekawskimi sąsiadami i nieproszonymi gośćmi jest ogrodzenie całej posesji. Bez względu na rodzaj ogrodzenia ważne jest, by było ono dość wysokie, odpowiednio nieprzezierne oraz utrzymane w dobrym stanie (bez dziur i innych ubytków).

Zadbaj też, by brama wjazdowa i furtka były zamknięte – to zniechęci intruzów do wchodzenia na Twoją działkę. Porządne ogrodzenie pozwoli Ci nie tylko zachować prywatność, ale także podnieść poziom bezpieczeństwa. Jeśli do tego wybierzesz ładny wzór płotu, Twój dom i posesja dodatkowo zyskają na urodzie.

Zostaw odpowiedź