Budowa własnego domu wiąże się z koniecznością zdobywania nowej wiedzy na bardzo różne tematy. Jest to konieczność, abyśmy potrafili wybrać najlepsze dostępne rozwiązania czy zdawali sobie sprawę z korzyści i ograniczeń konkretnych metod albo zastosowanych materiałów. Często jest to też wiedza niezbędna, abyśmy byli w stanie ocenić, czy osoby odpowiedzialne za budowę dobrze wykonują swoją pracę.

Przepompownia stale działająca

przepompownia ściekówWśród informacji, jaki mogą przydać się nam podczas budowy domu z pewnością znajdą się te związane z kanalizacją i odprowadzaniem ścieków, w tym na temat przepompowni. Wyróżnia się trzy główne typy przepompowni ścieków: przydomowe, sieciowe oraz główne. Przepompownie przydomowe pracują przy niewielkich budynkach, przepompownie sieciowe obsługują konkretną zlewnię, natomiast główne przetłaczają ścieki z gospodarstw domowych i zakładów do oczyszczalni albo też do innej sieci. Temat posiadania własnej, przydomowej przepompowni jest istotny dla tych gospodarstw domowych, dla których, ze względu na np. ukształtowanie terenu czy znaczne odległości budynków od siebie nie można stworzyć sieci kanalizacji grawitacyjnej, a jedynie ciśnieniową. Przepompownie mogą być mokre – pompa w tym przypadku pozostaje zanurzona w ściekach – albo suche.

przepompownia ściekówDo przepompowni suchych zalicza się też przepompownie pneumatyczne oraz tłocznie ścieków. Celem pracy obu typów przepompowni jest przenoszenie ścieków z poziomu niższego na wyższy. Aby nasza niezawodna przepompownia ścieków mogła działać dobrze przez cały czas, należy dobrać jej odpowiedni typ, biorąc pod uwagę takie czynniki jak na przykład ilość ścieków czy ich gęstość (choć ścieki z natury są niejednorodne). Należy pamiętać o zapewnieniu metody wychwytywania i rozdrabniania tak zwanych skratek, czyli większych zanieczyszczeń. Można je zatrzymywać przed pompą albo rozdrabniać tuż przed wlotem, jednak można także zdecydować się na zakup odpowiednio dużej pompy z dużą mocą, która poradzi sobie nawet z takim problemem. Częstym kłopotem dla osób, które posiadają przydomową przepompownię ścieków jest nieprzyjemny zapach, nasilający się szczególnie latem. Rozwiązaniem tego konkretnego problemu jest stosowanie właściwego typu filtrów, które zatrzymają niemiły zapach.

Dla małych przepompowni w zupełności może wystarczyć na przykład filtr kominkowy, jednak w większych wymagane jest stosowanie innego typu filtrów (biologicznych czy też węglowych), które są dodatkowo wspomagane przez wentylator. Aby ten system mógł działać prawidłowo, filtry należy regularnie wymieniać, a stare utylizować jako odpad niebezpieczny.

Zostaw odpowiedź