Współcześnie dzięki stałemu dostępowi do prądu możemy cieszyć się możliwością oglądania telewizji, słuchania muzyki, korzystania z komputerów dla rozrywki lub do pracy, ładować swoje telefony – słowem energia elektryczna jest szeroko wykorzystywana i nagły jej brak mógłby przerwać miłe spędzanie czasu na graniu w ulubioną grę oraz spowodować wiele utrudnień czasami mniej, czasami bardziej zagrażających nie tylko naszemu zdrowiu, ale również życiu.

Agregaty z synchroniczną prądnicą

agregaty stacjonarnePrzed nagłym odcięciem dopływu prądu chronią nas obecnie agregaty prądotwórcze działające z wykorzystaniem różnego rodzaju paliw – benzyny, diesla lub najbardziej ekologicznego gazu LPG lub NG. Jak działają urządzenia wytwarzające energię elektryczną dla naszej firmy lub wykorzystywane w zaciszu naszego domu? Agregaty składają się z paru kluczowych elementów, które różnią się jednak w zależności od rodzaju urządzenia i jego przeznaczenia. Można wymienić między innymi agregaty jednofazowe i trójfazowe, które odróżnić od siebie można dzięki liczbie uzwojeń w cewkach umieszczonych wokół wirnika. Prądnice urządzeń mogą być z kolei synchroniczne (obecnie znaczenie częściej produkowane i wykorzystywane) lub asynchroniczne. Wydajne agregaty stacjonarne o synchronicznej konstrukcji prądnicy składają się przede wszystkim ze stojana – najważniejszego trwałego elementu, w którego obwodzie znajdują się uzwojenia (cewki).

agregaty stacjonarneNa nich indukowane jest napięcie zmienne, które pozwala uzyskać nam prąd zmienny. W zależności od liczby uzwojeń możemy wytworzyć prąd jednofazowy lub trójfazowy. Wewnątrz stojana znajduje się wirnik będący w istocie rdzeniem magnetycznym. Jest to dynamiczny element urządzenia mieszczący się na wale, na którym z kolei osadzona jest tzw. cewka wzbudzająca – to do niej doprowadzamy różne źródła. Dzięki wytworzeniu za pomocą prądu stałego odpowiedniego pola magnetycznego w wirniku wywoływana jest zmiana przenikającego do cewki strumienia pola. W ten sposób, na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, na uzwojeniu stojana powstaje prąd zmienny. Co więcej, przez regulację napięcia doprowadzanego do rdzenia możemy zmieniać częstotliwość napięcia generowanego prądu – to dlatego, że jest ona uzależniona od prędkości, z jaką obraca się wirnik.

Agregaty możemy skutecznie wykorzystywać nie tylko w naszych firmach czy dużych zakładach, ale również w naszych gospodarstwach domowych. Jest to dobry sposób na zabezpieczenie swojego sprzętu elektrycznego przed uszkodzeniem, do którego może doprowadzić przerwa w dostawie prądu. Przeciętnej rodzinie wystarczy urządzenie o mocy oscylującej w granicach 700–1000 W.

Zostaw odpowiedź