W dzisiejszych czasach liczymy na wygodę bardziej, niż kiedykolwiek. Szczególnie mocno da się to zauważyć podczas ciężkich, czy pracochłonnych zajęć: zależy nam na jakości, czasie i jak najmniejszym wkładzie z naszej strony. Jedną z takich sytuacji jest budowa domu i działania związane z jego wykończeniem, umeblowaniem czy w końcu przeprowadzką. 

Projekt: własny dom

Dawniej, planując wzniesienie własnego miejsca zamieszkania potrzebne były masy papierkowej szarpaniny, pokłady pieniężne i jeszcze więcej skołatanych nerwów. Gdy otrzymaliśmy wszystkie pozwolenia i zgromadziliśmy odpowiednią ilość środków, a nawet ochoczą ekipę budowlaną, nagle okazywało się, że praca nie osiągnie spodziewanego progresu, jeśli osobiście nie będziemy nadzorować postępów. Perspektywa niezbyt miła, zwłaszcza, gdy mimo naszej obecności, a często i ingerencji, budowa zdawała się stać w miejscu, podczas gdy terminy nieubłaganie zbliżały się ku końcowi. Nasze marzenie z dnia na dzień zmieniają się w koszmar: zasoby finansowe topnieją, a perspektywa spędzenia rodzinnych świąt przy kominku oddala się.

A wystarczyła lepsza organizacja i powierzenie swojej przyszłości odpowiedzialnej grupie ludzi. Dzisiaj taka sytuacja zdaje się być abstrakcją, jednak niestety, czasami takie zdarzenia mają jeszcze miejsce. Wiele firm postanowiło uczyć się na błędach swoich poprzedników i nie dopuszcza do tego typu ewentualności. Coraz częściej współpracują one z architektami, dzięki czemu określenie wszystkich wymogów jest łatwiejsze i szybsze. Oferty, które proponują swoim klientom dokładnie określają harmonogram działań i przewidziany czas ich trwania.

Specjaliści uwzględniają w swoich szacunkach również kilka dodatkowych tygodni pracy, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, np. zmiany pogodowe. Chociaż projekty domów posiadające indywidualne propozycje klienta wciąż są „na czasie”, to jednak z przyczyn praktycznych zostały nieco w tyle. Teraz, prym wiodą gotowe modele domów, które są od początku do końca wizją architekta- autora.

Na ile musimy sobie pozwolić, aby się zadowolić?

Projekty, o których mówimy dotyczą domów, które otrzymały miano „domów pod klucz”. Oznacza to, że klienta po wybraniu modelu domu i wpłaceniu wymaganej kwoty nie powinno interesować już nic więcej poza tym, jakie będzie jego pierwsze śniadanie w nowym domu. Rysunki techniczne, które zostają nam zaproponowane uwzględniają wszystkie wymiary pomieszczeń, a także sprzętów i urządzeń, które właściciel planuje posiadać. Konsultacje z architektem i firmą budowlaną powinny być dokładne i szczegółowe, jednak nie powinniśmy się nad nimi rozwlekać w nieskończoność. Ciągłe zmiany decyzji również nie przyspieszą końca budowy- prace zostaną zakłócone, a może nawet staną w miejscu ze względu na nowe kaprysy.

Zdarza się, że budowa domu pod klucz opiera się na planie architektonicznym zakupionym bezpośrednio poza firmą budowlaną. W tym przypadku, firma sporządza na jego podstawie kosztorys, który posłuży, jako dodatek do umowy pomiędzy klientem, a firmą budowlaną. Firma projektowa i budowlana nie uwzględnia kosztów związanych z adaptacją budynku na działce klienta. Wymogi prawne leżą w gestii zainteresowanego. Oddane domy pod klucz to nie tylko wykończone wnętrza, ale i w pełni zaaranżowany teren przydomowy (według preferencji klienta). Aby pogląd naszych czytelników był bardziej realny, zdecydowaliśmy się podać przybliżony koszt budowy domu pod klucz, opierając się na najpopularniejszej pozycji. Nasze lokum to parterowy budynek o typowej, kwadratowej bryle. Postawiliśmy na 110 m/kw, wraz z 90 m/kw użytkowego poddasza. Zadaszenie również standardowe: dwuspadowy dach, zabezpieczony blachodachówką.

Gdybyśmy chcieli zakończyć budowę takiego domu, uwzględniając materiały ze średniej półki cenowej i robociznę, zmieścilibyśmy się w kwocie 273 000 zł. Decydując się na dom pod klucz cena jaką musimy uiścić sporo wzrasta. Firmy budujące domy pod klucz określają te wydatki nie całościowo, tak jak ma to miejsce w przypadku stanu surowego domu, a osobno, dzieląc je na konkretne pomieszczenia. Nasz projekt zakłada kuchnię połączoną z jadalnią, a koszt jej wykończenia to około 17 000 zł, łazienkę na parterze zamknęliśmy w kwocie 10 000 zł, przedpokój to 6 000 zł, natomiast 2 parterowe pokoje to łączna suma 5 000 zł. Pomieszczenia na poddaszu to kolejno: przedpokój (1 600 zł), łazienka (9 000 zł) i trzy sypialnie (po około 3 000 zł każda, co daje łącznie około 9 000 zł).

Podsumowanie

Koszt wyprowadzenia naszego budynku z wersji deweloperskiej, wraz z zagospodarowaniem terenu wyniósł około 415 000 zł. Jednak należy pamiętać, że są to obliczenia orientacyjne i zawyżone. Należy uwzględnić również indywidualne preferencje klienta, a także to, że cennik przez nas podany nie uwzględnia żadnych dekoracji, mebli czy elektroniki. Wybór tych sprzętów leży w gestii przyszłego właściciela obiektu.

Zostaw odpowiedź