Ogrodzenie domu to pierwszy element jego osłonięcia przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i zakusami włamywaczy. Wybór ogrodzenia nie jest łatwą sprawą, ale warto od razu przy podejmowaniu decyzji o jego rodzaju zastanowić się nad roślinnością, która będzie mu towarzyszyła.

Krzewy i drzewa posadzone przy płocie będą pełniły różne role. One także ograniczą jego przezierność i pomogą w zachowaniu prywatności, a ponadto znacząco wpłyną na estetykę okolicy. Co zatem uprawiać obok ogrodzenia, aby uzyskać najlepszy efekt?

Wady i zalety sadzenia roślin wokół ogrodzenia

co posadzić przy płocieW przypadku wielu działek można podjąć decyzję o tym, z której strony płotu posadzić rośliny. Inne gatunki będą bowiem polecane do nasadzeń na zewnątrz, czyli od ulicy, a inne lepiej sprawdzą się w środku, czyli od strony domu.

Umieszczenie roślin za siatką ma wiele zalet. Przede wszystkim spełnią one swoje podstawowe funkcje, czyli osłonią posesję oraz utrudnią sforsowanie ogrodzenia. Ponadto nie zabiorą miejsca na działce, którą można dowolnie zaaranżować. Warto jednak pamiętać, że dostęp do krzewów, drzew czy pnączy rosnących na zewnątrz posesji będzie utrudniony. Oznacza to, że ich pielęgnacja czy nawożenie nie będą łatwe, a przy znacznej ilości roślin to duży problem.

rośliny przy płociePowszechnie wiadomo także, że zadbane rośliny mogą kusić okolicznych spacerowiczów, którzy chętnie oberwą je z kwiatów czy gałązek. Połamane drzewka i krzewy stanowią przykry widok, ale wiele osób uważa, że jeśli coś znajduje się za siatką, to można to sobie przywłaszczyć. Do tego typu sytuacji dochodzi nie tylko na wsiach, ale także w miastach, należy zatem dobrze rozważyć nasadzenie roślin od strony ulicy.

Umieszczenie roślin na działce od strony domu posiada wiele pozytywnych aspektów. One również osłonią i ochronią posesję, ale ich uprawa będzie dużo prostsza z uwagi na łatwy dostęp. Więcej miejsca oznacza także większą liczbę możliwości zaaranżowania przestrzeni, co szczególnie odpowiada osobom z zacięciem ogrodniczym. W tym przypadku należy jednak liczyć się ze zniszczeniami, których mogą dokonać mieszkające w domu dzieci lub zwierzęta domowe.

Co warto posadzić od strony ulicy?

japońskie różeZagospodarowując teren za siatką, czyli od ulicy, warto postawić na rośliny o niewygórowanych potrzebach, odporne na choroby i szkodniki oraz niewymagające częstych zabiegów np. strzyżenia. Dzięki temu kompozycja będzie trwała, a jej uprawa nie nastręczy trudności właścicielom przylegającej działki. Dobrym pomysłem może być wybranie roślin, które posiadają kolce lub inne mechanizmy obronne – odstraszy to potencjalnych amatorów zrywania gałązek. Ładna i gęsta kompozycja z roślin skutecznie osłoni posesję oraz upiększy teren wokół niej.

 

Odpowiednimi gatunkami krzewów, drzewek i pnączy do nasadzenia za ogrodzeniem są:

• sosny górskie (kosodrzewina) – w naturze rosną w górach, ale z powodzeniem udaje się je nasadzać także w ogrodach czy parkach. Są suszo- i mrozoodporne, nie mają dużych wymagań glebowych, ale cenią stanowiska nasłonecznione.

• japońskie róże – są mało wrażliwe na mrozy i brak wody oraz nieczułe na wahania pogody. Na ich piękno składają się głównie błyszczące liście, silnie pachnące kwiaty i szkarłatne owoce. Przed zrywaniem przez ludzi oraz zjadaniem przez zwierzęta chronią je ciernie oraz ostro ząbkowane liście.

• ligustry pospolite – to krzewy o gęstym listowiu, ideale do modelowania żywopłotów. Są to rośliny dość mało wymagające, odporne na mrozy i choroby, szkodzi im jedynie zbyt nasiąkający wodą teren. Ligustry doskonale radzą sobie po przycięciu, tworząc nowe rozgałęzienia i wypuszczając świeże liście.

• berberysy – te gęste i łatwo rozrastające się cierniste krzewy występują w wielu kolorowych odmianach. Ich uprawa nie jest trudna, ponieważ wyróżniają się niskimi wymaganiami glebowymi, małą wrażliwością na mróz oraz odpornością na choroby i szkodniki. Obecność kolców skutecznie odstrasza ludzi i zwierzęta.

• pnącza wyposażone w haczyki lub przylgi – winorośl świetnie poradzi sobie z zahaczeniem się o oczka siatek, z kolei winobluszcz trójklapowy przylgnie do muru i stworzy na nim ścianę z liści.

Jakie rośliny posadzić od strony ogrodu?

rośliny do ogroduO tym, co posadzić przy ogrodzeniu od strony domu, decyduje zazwyczaj ogrodnicze zacięcie właścicieli posesji, ich wyobraźnia oraz chęci. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do nasadzeń od środka posesji użyć gatunków o niewygórowanych wymaganiach. Wymienione wcześniej rośliny (berberys, róża japońska, ligustr pospolity, kosodrzewina, winorośl, winobluszcz) sprawdzą się także jako rośliny ogrodowe.

kwiaty do ogroduNa działce od strony domu warto stworzyć przestrzenny, wielopoziomowy układ roślinności i nie odgradzać się od świata popularnym w ostatnich latach szpalerem z tui. To łatwe w uprawie rośliny, ale teren w pobliżu płotu można zagospodarować w dużo ciekawszy sposób. Znane i, już nieco zbyt popularne, tuje można zastąpić np. zimozielonymi cyprysikami Lawsona lub jałowcami. Cyprysiki wyglądają nieco inaczej niż tuje, co świetnie urozmaica przestrzeń. Warto jednak pamiętać, że są od nich delikatniejsze: zdarza się im przemarzać i nie lubią zbyt obfitego podlewania. Z kolei jałowce są odporne i mało wymagające, ale preferują nasłonecznione stanowiska.

Utworzenie przy ogrodzeniu bariery z drzew, krzewów i pnączy zapewnia prywatność oraz utrudnia sforsowanie ogrodzenia. Warto jednak od strony domu nasadzić na działce także inne rośliny, które będą cieszyły oczy i wzbogacały otoczenie. Do najpiękniejszych roślin ozdobnych zalicza się m.in. zimozielone rododendrony, azalie, magnolie, bzy, oczary, hiacynty, piwonie oraz hortensje. Każdy z tych gatunków wyróżnia się zachwycającym wyglądem lub zapachem imponujących kwiatów. Stworzenie z nich kompozycji pozwoli napawać się pięknem ogrodu przez cały rok.

Podsumowanie

Zaaranżowanie przestrzeni w pobliżu ogrodzenia spełnia wiele funkcji. Dobrze skomponowana i odpowiednio nasadzona roślinność zapewnia prywatność mieszkańcom posesji, poprawia ich bezpieczeństwo oraz upiększa okolicę. Różnorodność gatunków drzew, krzewów i pnączy sprawia, że każdy może zagospodarować otoczenie ogrodzenia na własny sposób. Nie ma znaczenia, czy pojawią się przy nim gatunki odporne i zimozielone, czy wymagające pielęgnacji i delikatne. Istotne jest, by kompozycja odpowiadała potrzebom oraz poczuciu estetyki domowników, a także stanowiła ozdobę działki.

Zostaw odpowiedź