Brak dotyku zieleni doskwiera ludziom nie tylko w wielkich miastach, ale i na zatłoczonych osiedlach domków jednorodzinnych. Jeśli i Ty posiadasz dom na niedużej działce, wiesz jak to wygląda w praktyce. Każdy centymetr powierzchni jest wykorzystany i często jedyne, na co możesz sobie pozwolić, to malutki trawnik.

Nowatorskim rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się w miastach i na prywatnych obiektach mieszkalnych, są dachy pokryte roślinnością. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego warto zakładać zielone dachy i czy można je wykonać na domku jednorodzinnym, zapraszamy do lektury tego wpisu.

Czym są zielone dachy?

zielony dach w mieścieNajogólniej mówiąc, zielone (żywe) dachy są pokryte roślinnością. Na dachach ekstensywnych umieszcza się mało wymagające gatunki, np. mchy, trawy i suchorośla. Taka niewysoka, lekka roślinność nasadzana jest na cienkim podłożu, by całość zanadto nie obciążała konstrukcji budynku. Z uwagi na te uwarunkowania, żywe dachy ekstensywne nie nadają się do użytkowania przez ludzi: nie można spacerować po ich powierzchni ani postawić ławki do siedzenia.

Z kolei zielone dachy typu intensywnego stwarzają ludziom okazję do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Jak to możliwe? Dachy intensywne tworzone są na bazie wielowarstwowego podłoża, które jest w stanie unieść duże ilości roślin, w tym nawet krzewy i drzewa. Konstrukcje budynków z takimi dachami muszą być mocne, ponieważ dźwigają nie tylko podłoże i rośliny, ale również normalny dach, wszystkie ściany, wyposażenia wnętrz oraz ludzi, którzy przebywają w obiekcie. Dachy intensywne są bezpieczne, co umożliwia odbywanie spacerów po ich powierzchni czy gimnastykę pośród drzew.

Żywe dachy zakłada się głównie w dużych miastach, w których ludziom doskwiera brak zieleni, zaduch, smog oraz upał. Rośliny na dachach pomagają w zwalczaniu tych zjawisk, ponieważ oczyszczają i nawilżają powietrze, tworzą strefy cienia oraz oazy zieleni. Tego typu miejsc przybywa z roku na rok, a urbaniści, planując nowe zabudowania, coraz częściej włączają w nie żywe dachy.

Żywy dach na domku jednorodzinnym

żywy dach domu jednorodzinnegoPosiadanie zielonego, żywego dachu na domku jednorodzinnym jest możliwe. Warto jednak wiedzieć, że strome dachy są dużo trudniejszym (i droższym) miejscem do założenia upraw niż dachy płaskie. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet na małej działce możesz cieszyć się większym dostępem do zieleni. Oto, jak można poradzić sobie z założeniem zielonego dachu na domku:

• zlecenie profesjonalnej oceny konstrukcji budynku oraz dachu w celu ustalenia, czy dany obiekt nadaje się do stworzenia żywej oazy,
• w przypadku pozytywnego przejścia audytu, znalezienie profesjonalnej firmy, która zajmie się przygotowaniem dachu (podłoża, drenów) i nasadzeniem roślin,
• przestrzeganie zasad korzystania z dachu (np. po dachach ekstensywnych nie wolno chodzić) oraz pielęgnacji roślin,
• zlecanie okresowych kontroli stanu dachu oraz przeprowadzanie niezbędnych napraw.

Zalety i wady żywego dachu

taras na dachuŻywe dachy są efektowne, proekologiczne oraz pełnią wiele funkcji, z których korzysta człowiek. Przede wszystkim poprawiają mikroklimat, nawilżają i oczyszczają powietrze (absorbują zanieczyszczenia) i emitują do niego czysty tlen. Ponadto dachy intensywne sprzyjają relaksowi wśród zieleni, co wywiera działanie terapeutyczne – uspokaja, wycisza oraz odpręża wzrok. Dachy ekspensywne, mimo braku możliwości użytkowania przez człowieka, także korzystanie wpływają na środowisko naturalne oraz urozmaicają otoczenie.

Założenie zielonego dachu to jednak nie tylko przyjemności, ale również przeszkody i obowiązki. Po pierwsze, nie każdy budynek pozwala na zrealizowanie takiego projektu. Być może posiadasz właśnie taki dom i w tym przypadku, niestety, nikt nie wykona dla Ciebie instalacji, podłoża ani nasadzeń. Po drugie, żywe dachy są kosztowne. Założenie 1m2 zielonego dachu kosztuje nawet kilkaset złotych. Po trzecie, inwestycje intensywne i ekstensywne wymagają kontroli, pielęgnacji praz napraw. To z kolei generuje kolejne koszty oraz bywa czasochłonne.

Podsumowanie

Inwestycja w postaci żywego dachu w mieście lub na domku jednorodzinnym to wspaniała inicjatywa. W dobie betonu, szkła i metalu, żywy dach przywraca naturę do otoczenia człowieka. Niemniej jednak projekt ma także wady, m.in. dość wysoki koszt założenia oraz eksploatacji. Warto dobrze przemyśleć założenie takiego dachu, ale jeśli okoliczności ku temu sprzyjają, może się okazać, że to pomysł życia.

Zostaw odpowiedź