Basen w polskim domu? Czemu nie! Coraz częściej zdarza się, że prywatni inwestorzy decydują się na budowę domu z basenem albo adaptują piwnicę gotowego budynku na własną pływalnię. Posiadanie basenu w Polsce to nadal synonim luksusu, ale z roku na rok przybywa szczęśliwców, którzy mogą pływać pod własnym dachem. Może koszt budowy i utrzymania basenu nie jest tak wygórowany, jak się powszechnie uważa? Sprawdźmy!

Basen kryty czy otwarty – co wybrać?

własny basenW podstawowym podziale wyróżnia się dwa rodzaje basenów – otwarte oraz kryte. Baseny otwarte są mało atrakcyjnym rozwiązaniem z uwagi na warunki pogodowe panujące w naszym kraju. Polska jest w grupie państw leżących w klimacie umiarkowanym, który nie obfituje w słoneczne i upalne miesiące. Teoretycznie mamy cztery pory roku, choć niektórzy wymieniają ich nawet sześć (poza wiosną, latem, zimą i jesienią jest jeszcze przedwiośnie oraz przedzimie). Oznacza to, że na 4-6 pór roku tylko jedna, lato, pozwala na kąpiele na świeżym powietrzu. Zawirowania pogodowe ostatnich lat pokazują jednak, że aura bywa bardzo kapryśna. Prawdziwe, długie, gorące lata miały miejsce bowiem już dość dawno temu.

W takim klimacie budowa prywatnego, otwartego basenu wydaje się lekkomyślna. Obiekt byłby używany tylko przez krótki czas w roku, co wydaje się zupełnie nierentowną inwestycją. Zupełnie inną charakterystykę posiadają baseny kryte, którym poświęciłam ten wpis.

Koszty budowy basenu w domu

basen w piwnicyBasen kryty dobrze jest zaplanować na etapie projektowania domu. To najlepszy moment, aby wybrać odpowiednie miejsce na pływalnię oraz zredukować koszty jej budowy. Przyjmuje się, że adaptacja piwnicy na basen może kosztować nawet o 20% więcej niż wybudowanie domu z pływalnią. To znacząca różnica, zatem warto, w miarę możliwości, zaprojektować basen od razu w nowo powstającym budynku.

To, ile kosztuje wykopanie basenu, zależy przede wszystkim od jego wielkości. Optymalne rozmiary pływalni mieszczą się w granicach: 4-8 metrów szerokości, 8-12 metrów długości i 1,5 metra głębokości. Jeśli basen ma posiadać stanowisko do skoków, jego głębokość pod trampoliną musi wynosić co najmniej 2,3 metra. Warto pamiętać, że budowa i utrzymanie większych basenów bywają bardzo kosztowne, a do pływania rekreacyjnego w zupełności wystarcza obiekt w mniejszym rozmiarze.

Koszt wybudowania średniego basenu w Polsce wraz z zakupem oprzyrządowania wynosi od około 100 000 do 150 000 zł. Ostateczny koszt jest uzależniony od wielkości pływalni, technologii jej wykonania oraz jakości sprzętów towarzyszących. Górna granica ceny budowy basenu w domu w zasadzie nie istnieje. Uważa się jednak, że za kwotę około 130 000 zł można w naszym kraju stać się posiadaczem przyzwoitej jakości, krytej, prywatnej pływalni.

Koszty utrzymania basenu w domu

własny basenWybudowanie własnej pływalni to jednorazowy wydatek. Posiadanie basenu oznacza jednak comiesięczne koszty jego utrzymania oraz, od czasu do czasu, także nadprogramowe wydatki. Rachunki mogą opiewać na różne kwoty, które uzależnione są np. od wielkości basenu i rodzaju technologii ogrzewania wody. Ogólnie można jednak uznać, że miesięczny koszt utrzymania basenu w domu waha się od 2-3 do nawet 8-9 tysięcy złotych. W jego skład wchodzi m.in.:

• serwisowanie urządzeń (filtry, pompy, uzdatniacze do wody) • ogrzanie wody, • oświetlenie basenu, • klimatyzacja i wentylacja pomieszczenia pływalni, • środki czystości i preparaty dezynfekujące wodę (chemia basenowa).

Właściciel basenu musi także liczyć się np. z kosztami napraw poszczególnych urządzeń i koniecznością wymiany wody, jeśli zostanie ona skażona. Od czasu do czasu należy też zbadać czystość wody oraz zapłacić za przegląd całej instalacji. Nieodzowne jest także usuwanie osadów z dna i ścian pływalni specjalnym odkurzaczem.

Część prac związanych z utrzymaniem basenu można wykonać samodzielnie, ale na rynku istnieją również firmy, które kompleksowo zajmują się pielęgnacją oraz serwisem prywatnych pływalni.

Kryty basen w domu – czy warto go posiadać?

basen kryty w piwnicyJeśli pływasz kilka razy w roku i ogólnie nie przepadasz za tą formą aktywności, odpowiedź na postawione pytanie jest oczywista. Posiadanie prywatnego basenu tylko dla prestiżu to nietrafiona inwestycja i marnotrawienie pieniędzy. Jeśli jednak kochasz wodę i dysponujesz odpowiednim budżetem, taki obiekt w domu może być spełnieniem Twoich marzeń. Zapewnia on bowiem nie tylko możliwość pływania o dowolnej porze, ale także pozwala zachować prywatność, o którą trudno podczas korzystania z publicznych basenów.

Zostaw odpowiedź