W starszym budownictwie, choć możemy spotkać się z tym również w nowych budynkach, może wystąpić sytuacja, w której obiekt zaczyna podciągać wodę, przez co powstają w nim warunki przyjazne rozwojowi pleśni lub glonów. Dochodzi do tego ze względu na niewłaściwe wykonanie lub brak zastosowania jakiegokolwiek rozwiązania hydroizolacyjnego, który mógłby powstrzymać zawilgocenie fundamentów.

Korzystna iniekcja ścian

iniekcja ciśnieniowaJedną z metod, niestety czasochłonnych i kosztownych, jest podkopanie fundamentów i naprawa usterki lub uzupełnienie braku. Jest jednak jeszcze jedna metoda, która może nam oszczędzić takiego kłopotu. Wtórną izolację budynku możemy wykonać przez iniekcję ciśnieniową, czyli wprowadzenie odpowiedniego materiału w strukturę muru. Odpowiednio zastosowana technika jest w stanie zatrzymać kapilarne podciąganie wody, wydatnie przyczyniając się do zatrzymania rozwoju zarodników pleśni i glonów. Metoda znana i szeroko stosowana jest od kilkudziesięciu lat, z kolei zasada działania pozostaje taka sama. Preparaty poliuretanowe, z których korzysta iniekcja ciśnieniowa, działają dwojako – hydrofobizują ścianki kapilar lub zawężają oraz blokują ich światło. Zanim jednak zdecydujemy się na te rozwiązanie, musimy przekonać się jaki jest powód zawilgocenia budynku – przyczyny mogą być bowiem różne.

iniekcja ciśnieniowaTo z kolei najlepiej określi specjalista, który po przeprowadzeniu diagnostyki budynku, będzie mógł podpowiedzieć nam określone środki zaradcze. W przypadku braku odpowiedniej bariery hydroizolacyjnej, przed przeprowadzeniem iniekcji konieczne będzie dokładne zbadanie poziomu zawilgocenia, by rzeczoznawca mógł wybrać najlepszy dla indywidualnej sytuacji preparat (przeważnie najlepiej używać tych, których skuteczność została potwierdzona certyfikatem WTA). Powinien podać nam również dokładne informacje o tym, jak iniekcja ma zostać wykonana, z jaką liczbą rzędów, ciśnieniem oraz średnicą i rozstawem otworów. Na tyle szczegółowe i czytelne opracowanie, wraz z ewentualnych ukazaniem newralgicznych przejść izolacji poziomej w pionową oraz wszystkich wymaganych uszczelnień, pozwoli fachowcowi sprawnie i skutecznie wykonać swoje zadanie. Tam, gdzie iniekcja będzie wykonywana, należy ponadto odpowiednio przygotować ścianę.

Z jej powierzchni trzeba usunąć tynk, natomiast po wymierzeniu i wywierceniu otworów koniecznym jest właściwe ich oczyszczenie, najlepiej sprężonym powietrzem. Dużo zależy również od stanu muru i tego, czy powstają na nim rysy oraz spękania. Skrupulatne przygotowanie jest najważniejszym elementem dobrej iniekcji, która sama w sobie trwa najczęściej od 5 do 15 minut.

Zostaw odpowiedź