To dobry moment, żeby pomyśleć o wakacjach (chociaż jasne jest, że niektórzy robią to praktycznie cały czas). W pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl tropikalna wyspa ubrana w zieleń, piaszczysta plaża nad lazurowym morzem lub spa w alpejskim kurorcie z widokiem zachodzące nad granią słońce. Malownicze wyobrażenia. Ale są również inne miejsca, bardziej kameralne, a jednak piękne.

Sezon urlopowy

Mówimy tu o wakacjach, które dla wielu są najlepszym rozwiązaniem ze wszystkich: wakacje w granicach Polski. Stosunkowo tanio, brak problemów z paszportami, przelotami i transportem zagranicą, wymianą waluty czy językiem. No i główny aspekt przemawiający za tym wyborem: Polska jest po prostu piękna. Dodatkowo większość naszych rodaków wychodzi z założenia, że to gdzie spędzamy wakacje nie jest tak bardzo istotne jak to, w jaki sposób i z kim je przeżyjemy. Jako cel naszej podróży obieramy sobie najczęściej Bałtyckie morze, szczyty Polskich gór czy po prostu wiejski urok Mazur.

Każde miejsce jest dobre, byle uciec od codzienności. Często nieważne są dla nas luksusy i przepych, liczy się odpoczynek, który nam się należy. Mimo to, patrząc z drugiej strony, urlop pod gołym niebem to nie zawsze spełnienie marzeń. Na ogół bywa więc tak, że jako nasze lokum wybieramy domki letniskowe. Ich wielkość jest różna. Możemy ulokować naszą rodzinę w kilkupokojowym domeczku z aneksem, albo spędzić kilka dni ze znajomymi, dzieląc między sobą parter i antresolę. Domy letniskowe projekty mają niewiarygodnie zróżnicowane. Poszukując swojego wymarzonego lokum możemy wręcz przebierać w ofertach i wielkościach. Zależnie od miejsca pobytu, wielkości domku, ilości osób i sezonu cena wynajmu może się różnić.

Najczęściej koszty te wahają się w przedziale 150- 400 zł. Przykładowo: wynajęcie drewnianego domku letniskowego, w pełni wyposażonego i przystosowanego do pobytu 8 osób, umiejscowionego we wsi i oddalonego 20 km od morza to koszt około 220 zł za dobę. Coraz większym poodwodzeniem cieszą się domki, które dostępne są przez cały rok. Domki letniskowe całoroczne projekty mają najczęściej zaadaptowane dla większej ilości osób (np. rodzin), brane są również zmienne warunki klimatyczne (domki są dodatkowo izolowane). Ze względu na klimat, jaki towarzyszy domkom letniskowym, spora ich część to budowana jest z bali.

Całoroczne wakacje

Nie tylko domek letniskowy z bali jest rozchwytywany. Coraz większa liczba osób decyduje się na budowę całorocznego domu drewnianego na własny poza-wakacyjny użytek. Są to zarówno małe domeczki, jak i duże domy mieszkalne. Domy drewniane małe to mieszkanka dla osób, które są szczęśliwymi posiadaczami działek. Z radością organizują na nich spotkania rodzinne i w gronie znajomych, a swoje wakacje rozpoczynają właśnie od wypoczynku w swoim domku.

Dla zainteresowanych, przejrzeliśmy kilka ofert budowy domku tego typu i zdecydowaliśmy się zamieścić przybliżony cennik owej budowli. Najczęściej wybierane modele, to domki posiadające około 20 m2. Posiadają parter rozdzielony (wedle życzenia klienta) określonymi parametrami: najczęściej jest to pokój dzienny z aneksem kuchennym i łazienka. Na piętrze znajduje się natomiast antresola, wykorzystywana, jako kącik wypoczynkowy. Domki posiadają również zadaszony taras. Według naszych danych, budowa takiego domku (stan surowy) to koszt około 17 000 zł.

Za każde kolejne wykończenie, montaż izolacji i dociepleń lub zmiany w projekcie, naliczane są dodatkowe koszty. Przyjrzeliśmy się również kilku projektom domów mieszkalnych. Według nas, jest to interesująca propozycja, którą wielbiciele tego typu domów powinni obowiązkowo rozpatrzeć. Budowa domu z bali trwa około 7 tygodni i często bywa tańszym przedsięwzięciem niż zakup mieszkania. Stawiając dom z bali powinniśmy liczyć się z następującymi kosztami: od 1000 zł/m2 zapłacimy za stan surowy otwarty, od 1300 zł/m2 jeśli chodzi o stan surowy zamknięty i od 2000 zł/m2 w przypadku gdy interesuje nas zakończenie prac pod klucz.

Podsumowanie

Drewniane domy to, jak wspomnieliśmy, niezwykle klimatyczne miejsca. Spoglądając na nie, w jednej chwili przed oczami staje nam widok naszej osoby na werandzie owej chatki: popijamy herbatę mrożoną i doglądamy bawiących się w ogrodzie dzieci. Innym razem umiejscawiamy siebie w głębokim fotelu przed kominkiem w towarzystwie psa, pachnącym świerkiem i śniegiem prószącym za oknem. W takim domu nasze wakacje mogą trwać przez cały rok.

Zostaw odpowiedź