Ładne oczko wodne to powód do dumy. Czysta woda, zdrowe rybki i wypielęgnowane rośliny stanowią przyjemny dla oka widok. Co jednak zrobić w przypadku wystąpienia problemów ze stanem oczka i jak na co dzień dbać o jego wygląd?

W tym wpisie znajdziesz listę najczęstszych zmartwień, których przysparzają oczka wodne oraz kilka wskazówek odnośnie do codziennej pielęgnacji każdego stawu.

Problemy z oczkiem wodnym

Mały zbiornik wodny urozmaica teren w ogrodzie oraz dodaje mu sielskiego charakteru. Zdarza się jednak, że oczko zaczyna sprawiać problemy, co negatywnie wpływa na jego wygląd oraz odbiera przyjemność z wypoczywania na działce. Oto lista najczęstszych niedogodności, z którymi borykają się posiadacze stawów:

1. Zamulone dno

zanieczyszczony staw wodnyZamulenie oczka to popularne zjawisko. Muł powstaje z materii organicznej, która dostaje się do wody (liście, resztki pokarmu dla ryb) lub jest produkowana wewnątrz akwenu (odchody zwierząt wodnych). Rozkład tych substancji sprawia, że woda w stawie traci przejrzystość oraz zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Powstające toksyny oraz osady denne zagrażają rybom i powodują nadmierny rozrost glonów. Jak zatem poradzić sobie z obecnością szkodliwego szlamu w oczku?

Zamulona woda w stawie wymaga oczyszczenia mechanicznego oraz biologicznego. W tym celu należy usunąć z oczka pozostałości materii (gnijące liście, resztki pokarmu, martwe ryby) oraz zastosować bezpieczny preparat, zawierający mikroorganizmy odpowiedzialne za rozkład szlamu. Użycie sprawdzonego środka nie zagrozi żywym rybom i przyczyni się do skutecznego oczyszczenia wody w zbiorniku.

2. Zielona woda

glony w wodzieZielonkawe zabarwienie wody w oczku najczęściej ma związek z nadmiaru glonów. Ich szybki rozrost następuje szczególnie w płytkich, dobrze nasłonecznionych oczkach, w których znajduje się duża ilość materii organicznej. Glony-zielenice zmętniają wodę i odejmują oczkom uroku. Jak skutecznie się ich pozbyć?

Nitkowane glony można po prostu wyłowić. W tym celu należy owijać je wokół kija i wyciągać z wody. Inną metodą na przywrócenie wodzie przejrzystości jest zastosowanie preparatów chemicznych, które zniszczą zielenice.

 

3. Parowanie wody

ubytek wody w stawieParowanie wody z oczka nie jest niczym dziwnym, choć na dłuższą metę jej uzupełnianie może być uciążliwe. Nie powinno się bowiem dolewać wody szybko i w dużej ilości, ponieważ może to źle wpłynąć na organizmy żyjące w stawie. Uzupełnianie wody w oczku powinno być stopniowe. W kilkugodzinnych odstępach należy dolewać wodę z wolno cieknącego węża, aby po około 4-5 cyklach napełnić zbiornik do pożądanego poziomu.

Uwaga! Jeśli masz wrażenie, że woda bardzo szybko znika z oczka, powodem może być nie upał, a dziurawa folia na dnie zbiornika.

4. Choroby ryb

chore ryby w oczku wodnymKupując ryby do oczka dobrze jest poddać je kwarantannie w osobnym zbiorniku. Dzięki temu otrzymuje się pewność, że nowo nabyte osobniki są zdrowe. Jeśli ryby podczas 10-dniowej kwarantanny pozostają aktywne, chętnie przyjmują pokarm i ładnie wyglądają, można uznać, że są w dobrej kondycji. Takie egzemplarze można bezpiecznie wpuścić do stawu. Co natomiast powinno wzbudzić niepokój? Symptomami chorób są: zmiana zachowania zwierząt (nagłe osowienie) albo pogorszenie ich wyglądu (wysypka, potargane płetwy, rany, pojawienie się pasożytów).

Ryby zapadają na rozmaite choroby bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Aby ich uniknąć, należy dbać o czystość wody w oczku, wprowadzać do niego tylko zdrowe zwierzęta oraz troszczyć się o ich kondycję: karmić dobrej jakości paszą z witaminami i nie doprowadzać do ciasnoty w stawie. W przypadku pojawienia się choroby, należy skonsultować się z weterynarzem w celu podjęcia leczenia zwierząt. Wiele z infekcji, na które zapadają ryby, można z powodzeniem wyleczyć.

5. Nieatrakcyjny wygląd roślin

brzydkie rośliny wodneRośliny wodne również zapadają na rozmaite choroby. W przeciwieństwie do gatunków ogrodowych te rosnące w wodzie są trudne w leczeniu. Chemia, która mogłaby im pomóc, zazwyczaj jest szkodliwa dla ryb bytujących w stawie. Jak zatem poradzić sobie z chorobami roślin wodnych?

Chore rośliny należy po prostu usuwać i niszczyć (najlepiej je spalić), a widoczne gołym okiem szkodniki tępić mechanicznymi sposobami. W przypadku inwazji larw lub chrząszczy można zastosować bezpieczne dla ryb biologiczne środki do ich zwalczania.

Pamiętaj także, by roślinom tworzyć dobre warunki do wzrostu i rozwoju. Zadbane egzemplarze będą zdrowe i dużo bardziej odporne na choroby niż osłabione okazy.

Pielęgnacja oczka na co dzień

dbanie o oczko wodneRegularne dbanie o staw nie jest pracochłonne, a pomaga utrzymać go w dobrej kondycji. Warto poświęcić pielęgnacji oczka nieco czasu, ponieważ pozwala to uniknąć wielu problemów z wodą, roślinami i rybami. Zapobieganie im zawsze jest tańsze i mniej kłopotliwe niż zmaganie się z efektami zaniedbań czy nieumiejętnej opieki. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak dbać o oczko wodne w prosty i nieobciążający sposób:

• regularnie usuwaj materię organiczną z dna stawu. W tym celu można stosować siatki, szufle lub odkurzacze do oczek, które pozwalają pozbyć się nadmiaru resztek pokarmowych, odchodów i liści. Dzięki temu woda w stawie będzie czysta, a ryby i rośliny zdecydowanie bardziej szczęśliwe.

• nie przekarmiaj ryb. Nadmiar pokarmu, którego nie zjedzą mieszkańcy stawu, opada na dno, gnije i przyczynia się do powstania szlamu oraz rozrostu glonów. Aby uniknąć zanieczyszczenia wody, paszę podawaj rybom maksymalnie raz dziennie i staraj się, aby zjadały ją w kilka minut (ogranicz jej ilość do rozsądnego minimum).

• rośliny i ryby pozyskuj z zaufanych źródeł. Wprowadzenie do oczka ryb albo roślin od niepewnych dostawców może zniszczyć całą pracę nad wykończeniem stawu. Ważne jest, by pochodziły one ze sprawdzonych źródeł i od godnych zaufania hodowców, ponieważ zwiększa to szansę na utrzymanie oczka w dobrym stanie.

Podsumowanie

Oczko wodne uprzyjemnia czas spędzany w ogrodzie. Zadbany staw z czystą wodą, ładnymi roślinami i zdrowymi rybami wymaga jednak nieco pracy. Warto na co dzień dbać o oczko, aby zapobiegać popularnym problemom z jego utrzymaniem. Sprawdza się tu stara maksyma mówiąca, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tyczy się to nie tylko zdrowia, ale także wielu innych aspektów życia, w tym także pielęgnacji oczka wodnego.

Zostaw odpowiedź