Dobra wentylacja całego domu jest bardzo ważna. Wiele osób zazwyczaj korzysta z tzw. grawitacyjnej, którą można zastosować w każdym momencie, uchylając okna czy otwierając drzwi. Jednak fachowcy coraz częściej proponują zastosowanie rekuperacji. Oczywiście najlepiej jest to zrobić przy budowie domu, ponieważ jest to dość skomplikowany proces, jednak ma bardzo dużo zalet.

Rekuperacja czyli wymiana ciepła

rekuperacjaPotocznie nosi ona nazwę energooszczędnej wentylacji pomieszczeń. Cały proces skupia się na dostarczaniu świeżego powietrza do konkretnych wnętrz i pozbywaniem się zanieczyszczonego, które zawiera dwutlenek węgla. Oczywiście to, które jest dostarczane, jest wolne od kurzu i insektów, w związku z tym idealnie sprawdzi się w domu, w którym mieszkają alergicy. W ten sposób zapewni im odpowiednie warunki. Rekuperacja jest również bardzo przydatna w miesiącach grzewczych, czyli z reguły od października do kwietnia, ponieważ powietrze, które jest wciągane z zewnątrz, bez problemu może zostać ocieplone przez to, które wyciąga się z pomieszczeń. W związku z tym dodatkowo zaoszczędza się na ogrzewaniu. Oczywiście montaż rekuperacji nie jest prosty i musi zostać wykonany przez fachowców. Skupia się on przede wszystkim na zainstalowaniu rekuperatora oraz rozprowadzeniu po całym domu specjalnych kanałów wentylacyjnych.

rekuperacjaZazwyczaj robione jest to tak, by nie były one widoczne. To gdzie zostaną poprowadzone, zależy od rodzaju instalacji. Przy budowie domu coraz częściej korzysta się z możliwości umieszczenia ich w wylewce podłogi, a także w stropie. Wentyluje się wszystkie pomieszczenia, rozpoczynając od sypialni i salonu, przez korytarz, a kończąc na kuchni i łazience. Kanały umieszcza się z reguły na poddaszu, które nie jest użytkowane i stamtąd rozprowadza się je w dół domu. Rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła jest głównym elementem całej konstrukcji, w związku z tym to na nim trzeba skupić większość swojej uwagi. Jego moc musi zostać dostosowana do całego domu, tak by bez problemu mógł działać. Miejsce jego montażu wybierane jest indywidualnie przez właściciela. Nic nie stoi na przeszkodzie, by znajdował się on na wspomnianym już poddaszu, a także w garażu, czy kotłowni.

Trzeba pamiętać, że emituje on dźwięki, jednak nie są one na tyle głośne, by przeszkadzać domownikom. Warto zainwestować w rekuperacje, ponieważ ma ona bardzo dużo zalet. Oczywiście koszty jej wykonania zależne są od wielkości domu i ilości pomieszczeń, jednak nie jest to trudne do zorganizowania i przede wszystkim ma dobry wpływ na jakość powietrza, którym na co dzień się oddycha.

Zostaw odpowiedź