Domy z elewacjami z kamienia prezentują się atrakcyjnie i interesująco. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału, siedlisko zyskuje niepowtarzalny charakter. Kamienna elewacja domu wymaga jednak dbałości, aby zawsze cieszyła oczy.

W tym wpisie podpowiadamy, jak czyścić i konserwować elewacje z kamienia.

Samodzielnie dbanie o kamienną elewację domu

elewacja domu z kamieniaElewacje z kamienia stanowią piękne wykończenie murów, ale pozostawienie ich samych sobie na długie miesiące, często kończy się potrzebą gruntownego czyszczenia. Zabiegi lepiej przeprowadzać systematycznie, aby uniknąć porośnięcia mchem czy przylgnięcia do powierzchni grubej warstwy sadzy. Wśród czynności, które można wykonać samodzielnie, wymienia się:

• zmywanie elewacji – starym sposobem na usunięcie lekkich zabrudzeń na murach jest czyszczenie ich miotłą o sztywnym, wcześniej zwilżonym, włosiu. Taki zabieg jest jednak bardzo męczący, czasochłonny i niedokładny. Współcześnie można sobie ułatwić to zadanie, używając myjki ciśnieniowej. Silny strumień wody lub pary wodnej skutecznie zmywa powierzchniowe zanieczyszczenia i odświeża całą elewację.

• ręczne usuwanie mchów i porostów – drobną roślinność, która porasta elewację, można usunąć ręcznie. W takich sytuacjach sprawdza się sucha szczotka ze sztywnym włosiem, którą zdrapuje się mchy i porosty.

Profesjonalne zabiegi wykonywane na elewacjach

kamienna elewacja domuCzyszczenie i konserwacja kamiennych elewacji bywają czasem trudne. Samodzielna walka z plagą mchów czy tłustym osadem z sadzy może zakończyć się niepowodzeniem. W takich sytuacjach pomocne jest skorzystanie z usług firm, specjalizujących się w zabiegach wykonywanych na murach domów. Oto lista zabiegów, które można zlecić na zewnątrz:

• chemiczne usuwanie mchów i tłustych osadów – duża ilość niechcianej roślinności, glonów czy plam z sadzy może wymagać zastosowania środków chemicznych. Lepiej nie stosować ich samodzielnie, ponieważ łatwo odbarwiają kamień. Profesjonalna firma dobierze odpowiedni środek i jego stężenie do rodzaju elewacji oraz problemu, który jej dotyczy. W ten sposób można na długo pozbyć się nawet utrwalonych zabrudzeń.

elewacja domu z kamienia• impregnacja kamienia – materiały elewacyjne bywają chłonne i porowate, co prowadzi do nasiąkania wodą oraz utrwalania zabrudzeń. Aby ograniczyć te problemy, stosuje się wypełnienia, mające na celu zamknięcie dostępu do struktury kamienia. Pierwszą impregnację elewacji przeprowadza się zwykle podczas jej montażu. Zabieg należy powtarzać w mniej więcej 6-letnich cyklach, aby utrzymać mury w dobrym stanie. Impregnację można zlecić firmie zewnętrznej albo wykonać ją własnoręcznie.

• piaskowanie i szlifowanie – te zabiegi podnoszą odporność elewacji na zawilgocenie oraz wyrównują jej powierzchnię. Z uwagi na użycie specjalistycznego sprzętu, zleca się je firmom zewnętrznym. Dodatkową zaletą tego typu zabiegów jest fakt, że w ich trakcie z elewacji usuwane są także nawet ciężkie, utrwalone zabrudzenia.

Podsumowanie

Zadbana i czysta elewacja domu to prawdziwa ozdoba całej posesji. Warto zadbać o wygląd murów, ponieważ dzięki temu będą służyły przez wiele lat. Kamień to trwały materiał, ale wrażliwy na różne czynniki, zatem jego piękny wygląd zależy w dużej mierze od człowieka. Część prac związanych z czyszczeniem i konserwacją elewacji można wykonać samodzielnie, ale inne, cięższe, wymagają zatrudnienia fachowców. Ich jedna wizyta będzie owocowała przez następnych 5-7 lat, zatem warto zainwestować w profesjonalne usługi. Dzięki nim i pracy własnej można latami cieszyć się zadbaną, piękną elewacją z naturalnego kamienia.

Zostaw odpowiedź