Pisaliśmy już co nieco o domach, które stawiane są w podobny sposób (domy z prefabrykatów). Niestety, ten rodzaj budownictwa wciąż jest niedoceniany, a więc uważamy, że warto o nim wspomnieć ponownie i przekonać do niego tych, którzy spoglądają na niego z przymrużeniem oka.

Podstawy domu z Ameryki

Dzisiejszy artykuł poświęcony został domom szkieletowym. Są znane pod kilkoma nazwami: amerykańskie, kanadyjskie, skandynawskie (norweskie, szwedzkie) oraz niemieckie. Nie każdy jednak wie, że posiadają one pewne różnice w budownictwie. Opiszemy krótko każde z nich, a także przedstawimy kilka podstawowych faktów na ich temat. Domy w stylu kanadyjskim i amerykańskim posiadają tę samą charakterystykę. Jedynym, co odróżnia je od siebie jest miara: w przypadku budownictwa amerykańskiego, używa się tzw. jednostek imperialnych (cali), domy w systemie kanadyjskim mierzone są w dobrze nam znanych centymetrach (jednostki metryczne).

Projekty domów parterowych kanadyjskich uwzględniają iż elementy, z których składa się główny szkielet domu (konstrukcja dachu, stropu i ścian) powinna mieć grubość 38 mm. Powstały szkielet zabezpieczony zostaje elementami drewnianymi o szerokości 140 mm. Następnie następuje wypełnienie konstrukcji materiałami izolacyjnymi (przede wszystkim jest to wełna szklana), a także usztywnienie budowli drewnopodobną płytą, która będzie podstawą dla elewacji (jest to najczęściej siding winylowy, okładzina lub tynk). Domy norweskie posiadają stabilniejszą konstrukcję: składa się ona z określonej liczby słupów ok. 45×25 cm. Przez te ograniczenia, funkcję nadproży pełni deska, mocowana wokół konstrukcji.

Warstwę izolacyjną pełni wełna mineralna lub izolacja celulozowa, natomiast usztywnieniem staje się płyta gipsowo- kartonowa (od wewnątrz) oraz bitumizowana płyta pilśniowa (od zewnątrz), która tworzy dodatkowe zabezpieczenie. Dom według systemu niemieckiego posiada konstrukcję najcięższą ze wszystkich wymienionych. Drewniane elementy ścian, stropów i dachu mają grubość 60 mm, natomiast szerokość tych, wymaganych w konstrukcji ścian 160 mm. Całość wypełnia się materiałem izolacyjnym, oraz zabezpiecza z obu stron płytą drewnopochodną odporną na wilgoć.

Na wakacje czy na stałe?

Mówi się, że domy tego typu posiadają głównie wady. Do najczęściej powracających jest ta o iż są one nietrwałe, a także wykonywane niedbale ze względu na niedouczoną kadrę budowlaną. Trzeba tu jednak nadmienić, iż dom kanadyjski projekty swoje posiada bardzo dopracowane. Ze względu na ich drewnianą konstrukcję, warunkiem dopuszczenia ich do stanu użytkowania jest przede wszystkim to, aby dom spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa. Stosowane są więc m.in. preparaty przeciwogniowe, a także zabezpieczające przed grzybami i wilgocią.

Jeżeli zaś chodzi o wykonawców: budownictwo tego rodzaju, jest w Polsce rzeczą stosunkowo nową, a więc obawy nabywców są zrozumiałe. Jednak wciąż wdrażane są nowe projekty, materiały oraz sprzęty ułatwiające pracę, a doświadczenie ekip budowlanych się zmienia, wzrasta. Mimo tego, iż realizacja tego typu projektów w naszym kraju jest stosowana zaledwie od kilkunastu lat, mamy szansę dogonić naszych zagranicznych kolegów. Ten rodzaj budownictwa kojarzony jest przede wszystkim z wakacjami i domkami letniskowymi.

Jest to jednak kolejne błędne twierdzenie ponieważ (dzięki odpowiedniemu ogrzewaniu oraz izolacji) świetnie sprawdza się on jako domek kanadyjski całoroczny, a nawet mieszkalny. Naszym wyłącznym miejscem zamieszkania mogą być nie tylko owe nowoczesne domy kanadyjskie, ale również domy niemieckie i norweskie. Wspominając o odpowiedniej izolacji warto również wspomnieć o innej cesze, której się boimy: przepuszczalność dźwięków. Nie jest prawdą iż w domach szkieletowych należy chodzić na palcach. W prawidłowy sposób zainstalowane wygłuszenia oraz izolacje, są w stanie powstrzymać efekty dźwiękowe w ryzach.

Podsumowanie

Domy szkieletowe posiadają przede wszystkim zalety: ich budowa trwa krótko, a my możemy ją kontynuować bez względu na porę roku. Domy szkieletowe są jednak przede wszystkim przyjazne dla środowiska oraz są tanie. Wykończenie domu do stanu deweloperskiego to koszt ok. 350 000 zł.

Zostaw odpowiedź