Nikt chyba nie wyobraża sobie domu bez lodówki, kuchenki elektrycznej, pralki, czy innych sprzętów AGD. Dzięki nim możemy przygotowywać posiłki, prać ubrania, czy szybciej zmywać naczynia przy mniejszym zużyciu wody. Dokładne opisy produktów na stronach internetowych oraz możliwość ich porównywania ułatwia zakup właściwego sprzętu.

Instalacja sprzętu w domu

instalacja AGDProblemem nadal pozostaje instalacja AGD. Jak się do tego zabrać? Czy można się tym zająć samodzielnie czy lepiej od razu wezwać fachowca? Wszystko zależy od rodzaju sprzętu i naszych umiejętności w zakresie elektryki i hydrauliki. Mały sprzęt AGD, taki jak kuchenki mikrofalowe wymagają jedynie podłączenia wtyczki do prądu. Przy większych sprzętach sprawa jest bardziej skomplikowana. Na przykład podłączenie płyty indukcyjnej powinno być wykonywane przez elektryka. W zależności od rodzaju płyty można je podłączać do różnego napięcia, mamy od trzech do pięciu kabli do podłączenia, a całość musi być bezpiecznie zamontowana. W wypadku tak skomplikowanych produktów warto jest od razu wezwać elektryka, ponieważ jeśli zepsuje się nam płyta którą sami podłączyliśmy to gwarancja może nie zostać uznana. Instalacja AGD wykorzystującego wodę, czyli pralki i zmywarki, wymaga dodatkowo znajomości podłączeń hydraulicznych.

instalacja AGDNa czas podłączenia warto jest odciąć obieg wody, po czym włączyć ją zanim włączy się wtyczkę do gniazdka elektrycznego. Każdy sprzęt testowo trzeba włączyć, najlepiej na program krótki lub szybki, by upewnić się, że nic nie przecieka i wszystko jest prawidłowo zainstalowane. W przypadku pralki należy sprawdzić podłoże. Jeśli będzie nierówne to pralka podczas wirowania może się przesuwać i np. uderzać o meble stojące obok. W takim przypadku można podłożyć kawałek kartonu lub materiału pod pralkę w celu wyrównania podłoża lub zakupić profesjonalną matę antywibracyjną. Osobną kategorią stanowi AGD do zabudowy. Tutaj lodówki, kuchenki i inne są niejako ukryte pod blatami i obłożone materiałem z jakiego zbudowane są szafki. Tu dobra instalacja jest szczególnie ważna, ponieważ ewentualnych wycieków, czy odsłoniętych kabli nie widać na pierwszy rzut oka.

Przy wymianie sprzętu trzeba kupować AGD o takich samych wymiarach, a do demontażu i montażu nowego urządzenia niezbędna będzie pomoc drugiej osoby. Kończąc rozważania, instalacja artykułów gospodarstwa domowego jest procesem skomplikowanym i mało kto da sobie z tym samodzielnie radę. Zanim się za to zabierzemy warto jest poprosić kogoś o pomoc lub wezwać fachowca, który zrobi wszystko za nas.

Zostaw odpowiedź