Modne wieże kwiatowe popularne są dziś zwłaszcza w dużych miastach, w których na podłożu dominuje beton, kostka brukowa oraz asfalt. Ogromnym atutem wież kwiatowych, które podobnie jak rzeźby kwiatowe, pełnią funkcję przestrzennego kwietnika jest fakt, iż sadzone na nich rośliny nie muszą być bezpośrednio przytwierdzone do ziemi.

Wieże tworzone z kwiatów

wieże kwiatoweJakimi parametrami charakteryzują się nowoczesne kwietniki miejskie i jakie gatunki roślin można na nich hodować? Na samym wstępie należy zaznaczyć, że kwietniki te zbudowane są z kilku pierścieni ułożonych kaskadowo. Na samym dole, tuż przy podłożu znajdują się więc najgrubsze i najszersze pierścienie, które zwężają się ku górze. Pierścienie te opierają się na usztywnionym, metalowym rdzeniu, który utrzymuje często wysoką konstrukcję w odpowiedniej pozycji i skutecznie zapobiega jej przewróceniu się np. podczas niezwykle wietrznej pogody. Musimy również liczyć się z tym, że tego typu wieże kwiatowe, w których pierścieniach znajduje się nawet kilkanaście kilogramów ziemi są stosunkowo ciężkie – kwietniki te nie zmieniają więc swojego położenia. Pamiętajmy również o tym, że kaskadowa budowa ułatwia i usprawnia nawadnianie roślin – woda rozprowadza się wówczas równomiernie, dzięki czemu hodowane rośliny nie gniją.

wieże kwiatoweBudowa kwietnika bezpośrednio wpływa również na kształt zasadzonych roślin – z czasem rozrastające się kwiaty oraz bluszcze formują zbitą, szeroką kopułę, która prezentuje się pięknie na tle miejskiego, betonowego krajobrazu. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kwietników stosowanych do stworzenia wież kwiatowych. Duże wieże kwiatowe, które ustawia się na utwardzonych, równomiernych powierzchniach posiadają zazwyczaj imponujące rozmiary oraz kształty. Znacznie mniejsze, jednak równie efektowne są natomiast kwietniki wiszące, które zawiesza się m.in. na słupach, kolumnach oraz latarniach. Niektóre kwietniki są również dodatkowo podświetlane, dzięki czemu piękno roślin możemy podziwiać nawet po zmroku. Na końcu warto również wspomnieć o tym jakie gatunki kwiatów najlepiej przyjmują się na pierścieniowych kwietnikach. Świetnie prezentują się na nich zwłaszcza kwiaty takie jak petunie, piwonie, bratki oraz powojnik.

W zimniejszych okresach na kwietnikach można zasadzić m.in. bluszcz pospolity bądź ostrokrzew, które są odporne na niskie temperatury. Coraz większą popularnością cieszą się dziś również znacznie bardziej wymyślne rzeźby kwiatowe, które przybierają fantazyjne, oryginalne kształty.

Zostaw odpowiedź