Tradycyjne wentylacje stosowane w domach mają wiele wad. Między innymi zasysają powietrze z otoczenia, przez co często wpadają do pomieszczeń nieprzyjemne zapachy oraz zanieczyszczenia. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się zastosowanie wentylacji mechanicznych. Jedynym minusem jest fakt, że trzeba ją planować jeszcze na etapie budowy domu, bądź liczyć się z delikatną przebudową w przypadku gotowych mieszkań.

Rekuperatory wymieniają powietrze

rekuperator do domuJednak ich skuteczność oraz wykorzystanie nowych technologi sprawia, że jest to bardzo opłacalne. W wentylacjach mechanicznych wykorzystuje się rekuperatory – maszyny pozwalające odzyskać maksymalną ilość ciepła z wentylowanego powietrza. Dodatkowo wydzielają z niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz pyłki. Instalując w domu rekuperatory należy dokładnie rozplanować miejsce na wszystkie kanały wentylacyjne oraz centralę pozwalającą sterować procesem rekuperacji. Maszyna ta zaciąga powietrze zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, przepuszczając je osobnymi kanałami odzyskuje maksymalną ilość ciepła z powietrza, które znajdowało się w domu i przekazuje je świeżemu i przewentylowanego, które zaraz zostanie wpuszczone do pomieszczenia. Wybierając właściwe rekuperatory do domu należy mieć na uwadze powierzchnię domu oraz wskaźnik wymiany powietrza decydujący o prędkości pracy i intensywności utrzymywania ciepła.

rekuperator do domuIm wyższa jest jego wydajność, tym większe są później oszczędności na ogrzewaniu w okresie grzewczym. Ważnym aspektem jest miejsce montażu głównej centrali, która powinna zostać umieszczona w pomieszczeniu gdzie temperatura nigdzie nie zejdzie poniżej zera. Poza tym droga kanałów wentylacyjnych powinna być możliwe najkrótsza, dzięki czemu zużywa mniej prądu. Najlepszą lokalizacją będą pomieszczenia, które nie są użytkowane na co dzień – typu kotłownia, czy strych. Pozwoli to wyprowadzić skropliny na zewnątrz nie wpływając na estetykę wnętrz. Jednocześnie będzie można zadbać o odpowiednią temperaturę i dźwięki wydawane podczas pracy nie będą wpływały na komfort snu. Rekuperacja jest nowoczesnym rozwiązaniem, które dostarcza do domu czyste powietrze, bez alergenów i pyłów. Poza tym odzyskuje ciepło podczas wymiany i przekazuje je na nowo wdmuchiwanemu powietrzu.

Ma to duże znaczenie zwłaszcza w domach o sporej powierzchni, których prawidłowe ogrzanie zimą jest trudnym zadaniem. Wentylacja mechaniczne w upalne dni zapewni dopływ schłodzonego powietrza, dzięki czemu nie trzeba będzie wykorzystywać okien do wietrzenia i myśleć o wlatujących owadach.

Zostaw odpowiedź