Remonty, odnowy, przebudowy – nie można o nich jednoznacznie powiedzieć, że albo się je kocha, albo nienawidzi. Zmiany te mogą być przyjemne jedynie przez jakiś czas. I najczęściej tym „czasem” jest samo zakończenie remontu- moment, kiedy cały bałagan za nami, a wszelkie koszty uregulowane. Teraz, jedyne co musimy zrobić, to zacząć się wprowadzać do naszego nowego, starego mieszkanka.

Co musimy wiedzieć?

Jeśli to renowacja któregoś z kolei mieszkania, nie powinniśmy się zbytnio przejmować- już możemy się mniej więcej przygotować na to, co nas czeka. Większym problemem remont będzie dla osób niewtajemniczonych, które mają doświadczenia z tym tematem po raz pierwszy. Przygotowując się do remontu, oczywiście można zatrudnić wykwalifikowaną firmę, określić nasze oczekiwania i potrzeby, wynegocjować warunki umowy i opłacić z góry całą inwestycję. Znikamy z miasta na określony czas, robiąc sobie „wakacje”, a gdy wracamy nasz dom jest wykończony, czysty i pachnący sosnowym odświeżaczem.

Sama radość, ale i koszty- za wygodę się płaci. „Szary człowiek” nie może sobie pozwolić na takie luksusy, więc jego rozrzutność nie wychodzi poza granice ekipy remontowej i dobrych materiałów- pracę nadzorujemy osobiście, a tam gdzie to możliwe pracujemy samodzielnie. Kolejny powód do tego, aby uwielbiane były jedynie sytuacje odbioru kluczy do wyremontowanych mieszkań. Kapitalny remont mieszkania to wyzwanie, i tak należy do tego podejść. Nie można iść na żadne kompromisy i ustępstwa (zwłaszcza w stronę ekipy remontowej)- spędzimy tam kolejne lata, może całe życie, a więc ma być tak, jak powinno być.

Z pędzlem do boju

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, warto wiedzieć na czym polega generalny remont mieszkania i jak prawidłowo przygotować się do działania. Wspomnieliśmy już, że nie jest to rzecz prosta, jednak z pewnością wśród naszych czytelników znajdzie się kilku niedowiarków, którzy zaczną wątpić, czy aby na pewno samodzielnie zaplanowany remont to taki wielki projekt. No cóż: tak. Aby zachować w naszych postępach porządek, warto jest prowadzić dziennik, w którym zawrzemy wszystkie pomysły, projekty, wykonane czynności itd. Po pierwsze: pod żadnym pozorem nie zaczynajmy planowania od końca: wspaniale jest mieć zarys tego jak będzie wyglądało nasze lokum po zakończeniu prac, jednak jak to się mówi, nie dzielmy skóry na niedźwiedziu.

Nie kupujmy dodatków, kiedy na naszych ścianach schnie jeszcze tynk! To, od czego powinniśmy zacząć to konsultacja ze specjalistą. Po wstępnych oględzinach będzie on w stanie stwierdzić, w jakiej kondycji jest nasze mieszkanie. Przedstawmy mu listę tego, co chcemy zmienić w naszym mieszkaniu. Musimy zrobić to z najwyższą dokładnością. Pominięcie jednego elementu może oznaczać powracanie do niego w środku zaawansowanych prac. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a tego nie chcemy. Przystępując w końcu do prac zacznijmy od prac konstrukcyjnych. Zaliczymy do tego m.in. wyburzanie lub budowanie ścian, zabudowę rur, czy podwieszane sufity. Równie ważna jest instalacja, a więc piastuje ona zaszczytne drugie miejsce.

Na tym etapie zajmijmy się nowym projektem instalacji gazowej lub centralnym ogrzewaniem. Jeżeli uwzględniliśmy to na naszej liście, jest to dobra chwila, aby dokonać wymiany okien i drzwi- taka kolejność ułatwi nam przeprowadzenie zabiegów naprawczych: wyrównujemy ściany, sufity, podłogi itd.. Gdy wszystko to będzie skończone następuje etap, który jest konikiem pań: wykańczanie wnętrz. Jednak jest jedno „ale”, panie rządzą malarską paletą barw, a panowie wałkiem i pędzlem- każdy ma swoje insygnia władzy. Pamiętajmy: prace wykonujmy w kolejności sufit, ściany, podłoga. Na samym końcu: gniazdka, meble, półki i coś, o czym nie zapomni żadna kobieta: ramki na zdjęcia.

Podsumowanie

Zastanawiając się nad tym ile kosztuje remont mieszkania, odpowiadamy: niemało. Gdyby w kalkulatorze remontowym przeliczyć materiały i robociznę, jakiej wymagał nasz remont, przy średnim standardzie nasz wydatek wyniósłby ok. 30000- 35000 zł. Jeżeli rzucimy się na głęboką wodę (kamienicę) koszt remontu mieszkania może wzrosnąć nawet o 10000 zł.

Zostaw odpowiedź