Ogrzewanie domu niesie za sobą spore koszty. Zwłaszcza, jeśli nasz dom posiada dużą powierzchnię, został źle zabezpieczony w trakcie budowy lub jest na tyle wiekowy, że na odnowę elewacji moglibyśmy przeznaczyć tyle, co na tygodniową wycieczkę zagraniczną dla całej rodziny. Przedstawiamy w skrócie jak ogrzać dom.

Ogrzany dom. Miły dom

Pytanie o to, jak tanio ogrzać dom, staje przede wszystkim przed przyszłymi panami domów pragnących przygotować się na sezon zimowy. A także przed tymi, którzy decydują się na zmianę dotychczasowego sposobu ogrzewania swoich czterech kątów. Decyzja, którą musimy podjąć nie należy do najłatwiejszych. Należy przeanalizować to, jakie są nasze potrzeby, możliwości finansowe oraz to jak „miewa się” nasz dom. O dobre ogrzewanie domu najlepiej jest zadbać, kiedy jego izolacja jest bez zarzutu. Nie ma sensu inwestować w nowy system ogrzewania, jeśli otulina jest nieszczelna lub stara. Wtedy, choćby nie wiadomo jak tanie ogrzewanie domu mogłoby się wydawać, nie podoła ono „atakom” chłodu z zewnątrz. Ogrzewanie domu koszty zawsze za sobą niesie: mniejsze lub większe, ale zawsze nieuniknione. Nie warto pozwolić na to, żeby wzrosły one do niebotycznych rozmiarów w przypadku ostrej zimy tylko dlatego, że zwlekaliśmy z wymianą izolacji, lub poskąpiliśmy na dociepleniu ścian.

Jak rozgrzać się w domu?

Sposobów na ogrzewanie domów jest kilka, i z biegiem lat ulepszyły one technologię swojego działania. Zależnie od tego, jakie są nasze preferencje, dostępny budżet oraz zagospodarowanie wewnątrz domu możemy wybrać spośród kilku opcji. Pierwszym wariantem, któremu się przyjrzymy, będzie dotychczas bardzo powszechne w Polsce opalanie węglem kamiennym. Cieszy się ono zainteresowaniem gdyż kotły nie należą do drogich, a surowiec (węgiel) dostępny. Zależnie od rodzaju kotła wybieramy wielkość węgla: do naszej dyspozycji mamy m. in. orzech, groszek lub miał węglowy. Wadą tego typu ogrzewania jest to, że kocioł musimy napełniać i opróżniać samodzielnie, a węgiel musi posiadać miejsce przechowania. Do tego, na naszej głowie jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, wiążące się z regularnymi „odwiedzinami” pieca.

Ogrzewanie domu węglem kamiennym zbiera coraz więcej przeciwników ze względu na ogromną emisję spalin do środowiska. Dogrzewanie domu w ten sposób, to koszt ok. 3500 zł. Bardziej przychylnie spoglądają na kotły opalane drewnem. Ten sposób nie jest zagrożeniem dla atmosfery, jednak pomniejsza on liczbę drzew. Kotły są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają także dodatkowego nadzoru. Jednak wymagane jest osobne pomieszczenie gdyż drewno pod żadnym pozorem nie może zwilgotnieć. Cena drewna opałowego na sezon zimowy to koszt ok. 4000 zł. Jednak posiadanie pieców opałowych kusi właścicieli do użytkowania ich, w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

budowa szambaMimo, że już od dawna wiadomo, że ogrzewanie domu czym tylko się da (czyt. śmieci), nie jest dobre ani dla kotłów, ani przewodów kominowych, a przede wszystkim dla środowiska. Ogrzewanie z wyższej półki cenowej to użycie gazu ziemnego i płynnego i dba o ekologię. W ich przypadku jednak nie tylko cena kotłów i instalacji jest bardzo droga, ale także samego paliwa. Samo ogrzewanie gazem ziemnym może wynieść ponad 5000 zł. Gazem płynnym dwukrotnie więcej. Należy pamiętać również o instalacji przewodów i ich zabezpieczeniu, co (zależnie od odległości od sieci/zbiornika gazu) może wynieść nawet kilkanaście tysięcy.

Jednak poza zasięgiem wydaje się być użycie oleju opałowego. Najbardziej wydajny kocioł to koszt z rzędu 25000, a samo ogrzewanie może sięgnąć granicy nawet 8000. Na zainteresowanie zasługuje również pompa ciepła. Przetwarza ona energię naturalną (powietrze, wody gruntowe) na ciepło, więc nie potrzebuje zakupu dodatkowych surowców. Jednak jej instalacja jest bardzo droga. Możemy za nie zapłacić nawet 40000 zł, natomiast koszt utrzymania domu, może wynieść nawet 3500 zł. Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą naszego wymarzonego sposobu ogrzewania, warto zatem zainteresować się nie tylko sposobem, ale i tym, czym najtaniej ogrzewać dom.

Podsumowanie

Jak widać, wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu nie jest rzeczą najprostszą. W wielu z nich pochłania ogromne koszty, ale użytkowanie jest wygodniejsze i „zdrowsze dla otoczenia”. W innych, budżet jest na naszą kieszeń, jednak o wiele mniej w nich wygody, a my musimy mieć na uwadze, że przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska.

Zostaw odpowiedź