Własnoręczne przeprowadzanie drobnych napraw w domu ma same zalety. Przede wszystkim można nauczyć się wielu przydatnych rzeczy, a także zaoszczędzić pieniądze, które zainkasowałby wezwany fachowiec. Warto być samodzielnym szczególnie wtedy, gdy dana czynność nie wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi ani nie wiąże się z dużym ryzykiem porażki. Jednym z przykładów takiego zadania jest wymiana spoin silikonowych w brodziku prysznica. Dlaczego warto to robić i jak usunąć stary silikon bez umawiania wizyty specjalisty?

Dlaczego spoiny silikonowe tracą ładny wygląd?

zanieczyszczenia w łazienceW łazienkach z reguły jest ciepło i wilgotno. Taki mikroklimat sprzyja rozwojowi organizmów, które obniżają estetykę sanitariatów oraz mogą być przyczyną różnych dolegliwości, np. alergii i podrażnień skóry. Mowa tu, oczywiście, o grzybach i pleśniach. Ich pojawienia się nie sposób przeoczyć, ponieważ przyjmują formę ciemnego, trudnego do usunięcia nalotu. Pleśń i grzyby rozwijają się często na spoinach silikonowych w kabinach prysznicowych. Ich obecność sprawia, że cała łazienka wygląda niehigienicznie, co zniechęca do korzystania z urządzeń, które się w niej znajdują.

Kolejnym powodem, dla którego wypełnienia silikonowe w kabinach tracą ładny wygląd, jest używanie kolorowych kosmetyków i silnej chemii łazienkowej. Barwione preparaty do mycia ciała mogą doprowadzić do trwałego zafarbowania powłok z silikonu. Nie bez znaczenia są też środki do czyszczenia kabiny. Jeśli nie zostaną dokładnie spłukane wodą, powodują żółknięcie elementów, które pierwotnie były białe. Częste korzystanie z kolorowych kosmetyków i silnej chemii, a także mało staranne mycie kabiny sprawiają, że uszczelniający ją silikon szybko traci świeży wygląd.

Istnieje sporo przyczyn, z powodu których spoiny silikonowe w brodzikach przestają być białe. Część zabrudzeń czy nalotów można usunąć, ale zdarza się, że jedyną opcją, by uszczelnienia znów były ładne, jest ich wymiana na nowe. Usuwanie silikonu z brodzika i zakładanie świeżych spoin nie jest trudne. Warto zrobić to samemu i poczuć satysfakcję z własnoręcznie wykonanej naprawy.

Wymiana silikonu w brodziku krok po kroku

wymiana silikonu w kabinie Silikony sanitarne z reguły są dość odporne na działanie wilgoci, ale jeśli pleśń już do nich przywarła, najlepiej jest wymienić wypełnienie. Przed przystąpieniem do prac należy skompletować zestaw narzędzi, który ułatwi ich wykonanie. Oto one: gumowe rękawiczki, ostry nożyk do tapet, pędzel o sztywnym włosiu, plastikowa szpatułka lub szpachelka, płyn do mycia naczyń lub preparat z alkoholem do czyszczenia szyb, wąska taśma malarska, ręczniki papierowe, suszarka, preparat do usuwania silikonów (opcjonalnie), dobrej jakości silikon sanitarny w tubie (potrzebuje doposażenia w specjalny pistolet do wyciskania preparatu).

 

 

Wymiana silikonu na nowy wymaga nieco czasu, dokładności i cierpliwości. Plan wymiany uszczelnienia można podzielić na 3 etapy:

1. Usuwanie silikonu z brodzika

Nałóż cienkie, gumowe rękawiczki (te dobrze przylegające). Ochroni to skórę przed możliwymi podrażnieniami. Osusz wypełnienie silikonowe papierowym ręcznikiem, a następnie usuń je ostrym nożykiem. Nacinaj uszczelniacz i odrywaj go paskami. Rób to dokładnie, ale delikatnie i postaraj się nie porysować płytek. Powstałe w ten sposób rynienki oczyść szpatułką i omieć pędzlem, wygarniając resztki preparatu. Jeśli zostało go tam sporo i jest trudny do zeskrobania, zastosuj specjalny środek chemiczny, który go rozmiękczy oraz ułatwi wydłubanie ze szczelin.

2. Przygotowanie powierzchni

Rynienki powstałe po usunięciu silikonu należy umyć, odtłuścić i wysuszyć. W tym celu można użyć wody z płynem do naczyń lub preparatu do czyszczenia okien, a następnie ręczników papierowych i suszarki. Ważne, by na tym etapie nie było już żadnych śladów po pleśni czy grzybach, ponieważ pozostawienie nawet niedużych nacieków sprawi, że nowy silikon szybko straci ładny wygląd.

3. Nakładanie nowego silikonu

Krawędzie kabiny i brodzika warto zabezpieczyć paskami wąskiej taśmy malarskiej, aby nie poplamić ich preparatem. Pustą szczelinę wypełnia się silikonem, który dociska się zwilżonym palcem. Aby otrzymać ładną linię spoiny, warto wykonywać długie pociągnięcia i w jej centralnej części mocniej dociskać palec do powierzchni silikonu. Pomoże to w uformowaniu uszczelnienia w sposób ułatwiający odpływanie wody. Zapobieganie jej zaleganiu sprzyja także ograniczeniu rozrostu pleśni czy grzybów. Po wygładzeniu uszczelnienia należy ściągnąć taśmę malarską. Gotowy pasek silikonu musi się utwardzić, co zajmuje przeciętnie około 3 godzin. Po tym czasie można delikatnie umyć kabinę. Z kąpielą należy poczekać kolejne 24 godziny aż silikon całkowicie zaschnie.

Podsumowanie

Wymiana starego wypełnienia silikonowego na nowe uszczelnienie nie jest trudna i nie wymaga ani fachowej wiedzy, ani użycia specjalistycznych narzędzi. Wystarczy tylko odpowiedni preparat i nieco dokładności, aby dokonać samodzielnej naprawy. To duża satysfakcja oraz oszczędność pieniędzy, więc warto się tego podjąć.

Zostaw odpowiedź