Materiały budowlane to dla wielu osób pojęcie abstrakcyjne. Stykamy się z nimi tylko w przypadku remontów lub drobnych konserwacji naszego budynku. Posiadane przez nas kwalifikacje z tej dziedziny są na tyle szczątkowe, że gdy jesteśmy zmuszeni udać się do dedykowanego sklepu zostajemy przytłoczeni nie tylko ilością oferowanych produktów, ale i ciężarem nasza niewiedzy. Bez odpowiedniego przygotowania możemy, nie tylko pomylić farbę olejną z gruntującą, ale stać się łatwym łupem dla „doradców”.

„Bo ściany już wyblakły”

Nie spotkałam się jeszcze nigdy z kobietą, która lubiłaby odwiedzać sklepy budowlane. Jedyna sytuacja, w jakiej ewentualnie mogłaby się tam udać to asystowanie mężowi przy wyborze odpowiednich kafelek do łazienki lub idealnego odcienia farby do pokoju dziecięcego. W końcu: istnieje drastyczna różnica między „kanarkowym piórkiem”, a „budyniowym deserem”. Chociaż kobiece porady wydają się być nieocenione (a czasami również niedocenione), to nie zmienia to faktu, że panowie z utęsknieniem wyczekują końca zakupów. Oczywiście, zdarzają się chwile, kiedy w porywie ciekawości i braku innych rozrywek nasi mężczyźni odkrywają w sobie tylko znane krainy, ważąc w dłoniach poszczególne rodzaje śrubek, przyglądając się nowoczesnym modelom nożyc ogrodowych czy zapoznając się z najnowszymi trendami z dziedziny pił mechanicznych i kosiarek.

I tyle, jeśli chodzi o budowlankę: jak najdalej. Z tej przyczyny narodził się w sprzedawcach instynkt, przez który stanowczo nadużywają hasła: „sprzedawać każdy może, trochę taniej lub trochę drożej”. Bardzo łatwo padamy ofiarami naszego niedoinformowania: sklepowi łowcy gotowi są doradzić nam wszystko byle tylko klient (albo bardziej sprzedawca) był zadowolony. Ból zgrzytających zębów staje się odczuwalny dopiero po czasie, gdy uświadomimy sobie, że chociaż apetyczny kolor bananowego koktajlu został zakupiony, to jednak nie obyło się bez uszczerbku na rodzinnym budżecie. Cóż, remont kuchni trzeba przesunąć w czasie, a to oznacza kolejną wizytę w sklepie budowlanym i kolejne, ciężkie decyzje.

Budowlane zakupy: od tego się zaczyna

Podstawowym krokiem, od którego musimy zacząć jest tzw. research. Wykonajmy rozeznanie w terenie: wykonajmy listę potrzebnych nam produktów wraz z ewentualnymi notatkami autorstwa pani domu na długo przed remontem czy budową. Da nam to czas na porównanie cen i jakości produktów, jakie oferują poszczególne sklepy budowlane w Polsce. Decydując się na zakupy wybierzmy tzw. „martwy okres”, w którym prace budowlane wykonywane są tak rzadko, że prawie wcale. Sklepy, chcąc zwabić klientów proponują szereg promocji, a z takiej oferty zbrodnia nie skorzystać, zwłaszcza, jeśli zależy nam na oszczędnościach.

Nie dajmy się jednak zmanipulować niskim cenom! Udajmy się do takiego sklepu, który jest sprawdzony: przeczytajmy na jego temat opinie w internecie, popytajmy znajomych i dopiero wtedy podejmijmy decyzję, czy aby na pewno nasze zakupy nie będą rozczarowujące. Szanujący się dystrybutor materiałów budowlanych jest w stanie wziąć pod uwagę nasze rzeczywiste potrzeby i zestawić je ze swoim asortymentem w ten sposób, aby nanieść ewentualne poprawki i zaproponować skuteczne i dobre zamienniki, w atrakcyjniejszej cenie. Z dokładnie określonymi życzeniami i wiedzą sprzedawcy, będziemy gotowi „za jednym zamachem” zakupić wszystkie produkty z listy. Należy jeszcze wiedzieć, że bardzo często, w przypadku dużych zakupów, sprzedawcy skłonni są zaoferować rabat lub darmowy dowóz na miejsce przeznaczenia.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do zakupów w sieciowych składach budowlanych, w grę wchodzi również hurtownia materiałów budowlanych, gdzie możemy liczyć na większe doświadczenie konsultantów, gdyż ich umowa nie obowiązuje jedynie na podstawie umiejętności handlowych i rozmów z klientem, ale faktycznej wiedzy z danej dziedziny. Taki sprzedawca z pewnością nie zaoferuje nam byle czego, jednak dla spokoju sumienia sprawdźmy oznaczenia i certyfikaty interesujących nas towarów. Bezpiecznie jest także zapoznać się z aktualną „czarną listą materiałów budowlanych”, na której znajdują się produkty słabej jakości oraz niedopuszczane do użytku.

Podsumowanie

Sklep budowlany na wysokim poziomie poznamy po tym, że dostępne tam produkty będą miały cenę tak świetną jak jakość, jego lokalizacja będzie na tyle korzystna, aby w razie potrzeby szybko powrócić na miejsce zakupu oraz po tym, jak sprzedawca odnosi się do swego klienta. Rozwiązaniem, z którego również możemy skorzystać jest market budowlany online, jednak sklep budowlany internetowy jest dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, kiedy cieszy się dobrą renomą, pod którą i my możemy się podpisać. Z usług sklepu online najwygodniej korzystać, kiedy zabraknie nam produktu lub sprzętu potrzebnego „na już”.

Zostaw odpowiedź