Podstawowym rozróżnieniem, z jakim spotykamy się podczas wyboru dachu do domu, jest jego kształt. Wyróżnia się te płaskie uważane za nowoczesne oraz tradycyjne dachy strome. Każde rozwiązanie ma szereg zalet i listę wad, jednak wciąż najpopularniejszym wyborem pozostaje dach tradycyjny. To on daje nam najwięcej możliwości kształtowania bryły domu. Możemy wybrać, czy wolimy prosty dach dwuspadowy, czy coś bardziej szalonego z większą ilością skosów. Druga opcja pozwala wyróżnić się na tle sąsiadów niebanalnym wyglądem oryginalnego zadaszenia.

Co warto wiedzieć o dachach dwuspadowych?

Mimo to popularniejsze są dachy tradycyjne dwuspadowe. Przede wszystkim wciąż pięknie prezentują się na budynku – w przeciwieństwie do dachów płaskich, które ze ścianami tworzą kwadratową bryłę – nadają budynkowi prawdziwie domowego charakteru. To takie domki widzimy na reklamach firm budowlanych, ponieważ takie właśnie prezentują się najlepiej. Marząc o swoim własnym kącie, zwykle zaczynamy marzenia właśnie od obrazu domu z dwuspadowym, tradycyjnym dachem. Styl i charakter naszego domu dodatkowo podkreśli odpowiedni typ okrycia. Współczesny rynek oferuje nam bogatą ofertę produktów do wyboru. Przy dachach płaskich nie mamy tak szerokiej możliwości podkreślenia indywidualnego wyglądu. Ponadto domy, które posiadają dachy tradycyjne dwuspadowe, mają dzięki niemu poddasze. Jest to dodatkowa przestrzeń, którą domownicy będą mogli wykorzystać. Nawet jeśli nie skorzystamy z takiego udogodnienia od razu, bez problemu przerobimy strych na użytkową przestrzeń w późniejszych latach.

Dach spadowy jest stosunkowo trudniejszy do wykonania niż dach płaski. Co się z tym wiąże, jego budowa też jest odpowiednio droższa. Wybierając tradycyjny dach o dwóch spadach, zapłacimy mniej, niż za skomplikowaną realizację wielospadowego zadaszenia. Dodatkowo tradycyjna konstrukcja to mniejsze ryzyko powstania błędów na etapie budowania. Im mniej skomplikowany projekt, tym mniej materiałów będzie trzeba użyć. Pamiętajmy, że każda taka konstrukcja składa się między innymi z więźby, odpowiednich warstw termo i hydroizolacji, a także okrycia. Tradycyjne dachy są także stosunkowo łatwe w eksploatacji. Przez odpowiedni kształt łatwo spływa po nich woda i śnieg, a razem z nimi zanieczyszczenia. Dachy płaskie należy samemu czyścić i odśnieżać. W wypadku stromych dachów wystarczy jedynie zamontowanie odpowiedniego zabezpieczenia, które uchroni przed gwałtownym spadkiem śnieżnej pokrywy z jego powierzchni. Niezbędna jest także odpowiednia drabina i bezpieczny system pozwalający na sprawne dostanie się do komina.

Zostaw odpowiedź