W Polsce pierwsze oranżerie, zwane też nie bez przyczyny pomarańczarniami, pojawiły się w XVI wieku. W okresach zimowych przechowywano w nich rośliny cytrusowe. W kolejnych stuleciach ogrody zimowe były wyznacznikiem luksusu i prestiżu. Budowano je przy pałacach i dworach szlacheckich.

Piękne ogrody zimowe

drewniane ogrody zimowePrzez lata zapomniane, dziś przechodzą swój renesans. Dlaczego warto rozważyć ich budowę? Dziś ogrody zimowe spotkać można w wielu przydomowych ogrodach. Nadal ich budowa nie należy do najtańszych, niemniej wielu inwestorów decyduje się wykonać ten krok. Dlaczego? Oranżeria nie tylko doskonale się prezentuje, ale też pozwala na magazynowanie delikatnych roślin w okresach jesienno-zimowych. Można w niej ponadto przebywać przez cały rok, czyniąc to miejsce urokliwym zakątkiem, w którym można odpocząć, ale też przyjąć gości. To jednak niejedyne zalety oranżerii. Nie bez znaczenia jest fakt, że energooszczędne drewniane ogrody zimowe pozwalają poczynić spore oszczędności. Są często budowane przez właścicieli domów pasywnych. Nie bez przyczyny zresztą. Pozwalają wytworzyć we wszystkich pomieszczeniach szczególny mikroklimat, bardzo dobry dla zdrowia.

drewniane ogrody zimoweStabilizuje poziom wilgotności powietrza i je natlenia. Korzystanie oddziałują też na bilans cieplny budynku (latem chłodzi go, zimą – ociepla, chroniąc przed działaniem zimnego wiatru i mrozem). By jednak tak się stało, musi być właściwie ulokowany, najlepiej od wschodu lub zachodu. Oranżeria jest najczęściej dobudowywana do bocznej ściany budynku mieszkalnego. Bardzo rzadko stanowi osobną konstrukcję, bo też nie taki jest zamysł jej budowania (chodzi o to, by móc wyjść do tego pomieszczenia bez wychodzenia z domu). Konstrukcja ogrodu zimowego powinna być jak najbardziej stabilna. Buduje się go z profili drewnianych, które są bardzo trwale i eleganckie. Wyglądają masywnie, zasłaniają też sporą ilość światła, co jednak nie jest większym problemem (dzięki temu latem w oranżerii jest nieco chłodniej, zaś rośliny mogą zostać ustawione w taki sposób, by bezpośrednio nie docierały do nich promienie słoneczne). Drewniane profile mogą być lakierowane lub malowane specjalnymi farbami. Wymagają też konserwacji raz na kilka lat.

Dobrze wykonany ogród zimowy bardzo szybko staje się ulubionym miejscem wszystkich domowników. Ma szczególny klimat, sprzyja wypoczynkowi oraz dobremu samopoczuciu. Jest marzeniem pasjonatów ogrodnictwa, zwłaszcza jeśli potrafią pielęgnować rośliny egzotyczne. Na szczęście dziś koszty budowy przydomowej oranżerii nie są zbyt wysokie.

Zostaw odpowiedź