Obróbka metali należy do jednych z najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych procesów produkcyjnych wytwarzanych w dzisiejszej gospodarce. Jest to spowodowane głównie tym, że stal jest materiałem bardzo twardym, którego skrawanie stanowi ogromne wyzwanie dla inżynierów na całym świecie.

Centra sterowane numerycznie

centrum obróbkowe	Drugi sposób obróbki, czyli odlewnictwo rozgrzanego do temperatury kilkuset lub nawet kilku tysięcy stopni Celsjusza stopu jest bardzo trudnym i zbyt nieprecyzyjnym rozwiązaniem w przypadku skomplikowanych detali układów mechanicznych. W związku z tym inżynierowie i osoby odpowiedzialne za wdrażanie nowych technologii i rozwiązań dbają o to, by na rynek były wprowadzone precyzyjne maszyny, służące do obróbki skrawaniem. W zależności od rozwiązań i potrzeb inwestora urządzenia te mogą przybierać bardzo różne formy i wykonywać inne zadania. Chyba najbardziej popularnym rodzajem maszyn są centra obróbkowe sterowane numerycznie. Skonstruowane są w taki sposób, aby wszystkimi podzespołami (mechanicznymi i hydraulicznymi) oraz czujnikami sterował komputer, który stanowi integralną część całego urządzenia. Na podstawie otrzymanych danych, które wprowadza się do systemu, oprogramowanie dokonuje szczegółowych analiz i obliczeń. Działania numeryczne są wykonywane w taki sposób, aby prowadzić do optymalizacji całego procesu, zarówno pod kątem wydajności maszyny, jak i zużycia materiału.

centrum obróbkowe	Profesjonalne centra obróbkowe CNC można podzielić na dwie grupy – te skrawające i wypalające. Pierwsza grupa to wszystkie maszyny, które w głowicy mają zamontowane frezy lub noże, które odpowiedzialne są za skrawanie cienkich warstw materiału. W większości przypadków wykorzystuje się właśnie tego typu maszyny, ponieważ są one bardzo wydajne i dają wiele możliwości. W zależności od użytego osprzętu mogą one frezować, wiercić, gwintować, a nawet toczyć i wycinać. Drugą grupę stanowią maszyny, które wykorzystują wiązkę laserową o odpowiedniej częstotliwości do kształtowania materiału. Tego typu maszyny często stosowane są w firmach zajmujących się wycinaniem elementów z blach płaskich czy cięciem kształtowników stalowych. Laserowe centra obróbcze doceniają zakłady produkujące konstrukcje stalowe oraz firmy oferujące wykonanie grawerów lub wycinanie skomplikowanych detali dekoracyjnych.

Wiązkę laserową można bowiem ustalić w taki sposób, aby odparowywana była tylko część materiału. Oba rodzaje urządzeń są bardzo pożądane w firmach zajmujących się obróbką stali, ponieważ znacznie wpływają na poprawę wydajności procesów produkcyjnych, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia zysków firmy.

Zostaw odpowiedź